170 milyon dolarlık 3 proje

Türkiye ve Rusya’da sahibi olduğu 19 otel, 2 öğrenci yurt kompleksi, tatil köyü, fabrika binası ve ofis binasından oluşan portföyüne Söğütlüçeşme, Yalıkavak ve Kıyıkışlacık arsalarını da ekleyen Akfen GYO’nun toplam portföy değeri 600 milyon ’ya ulaştı. Söğütlüçeşme, Yalıkavak ve Kıyıkışlacık’taki projelerin yatırım aşamasında olduğunu belirten Akfen GYO Genel Müdürü Sertac Karaağaoğlu, toplam yatırımın ise 170 milyon olduğunu belirtti.

PORTFÖY DEĞERİ ARTTI

Akfen GYO Genel Müdürü Sertac Karaağaoğlu, “2007 yılında yola çıktığımızda Türkiye’de çağdaş şehir otellerinin öncüsü olduk. Aradan geçen 16 yılda portföyümüzü farklı yatırımlarla çeşitlendirerek ve varlıklarımızı alanlarında sektör lideri operatörlere işlettirerek her dönem garanti kira gelirlerini artıran güçlü bir şirket haline geldik. Gelecek döneme hazırlığımızı tamamladık. 2020 yılının sonunda 200 milyon Euro borcumuz, 350 milyon Euro’luk portföy değerimiz vardı. Bugün varlıklarımızın değeri 600 milyon Euro’ya ulaşırken, net borcumuz 105 milyon Euro’ya düştü. Yıllık kira gelirlerimizi 29.5 milyon Euro’ya çıkardık” dedi. İlk paya dönüştürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdiklerini ve banka borçlarının önemli bir kısmını vadesinden önce kapattıklarını söyleyen Karaağaoğlu, aynı anda yeni yatırımlarla ilerlemeye karar verdiklerini ve böylece 2 yıl süren yeniden yapılanma dönemini tamamladıklarını ifade etti.

PROJELER 2026’DA TAMAMLANACAK

Toplam değeri 170 milyon dolar olan 3 projenin 2024-2026 yılları arasında tamamlanması hedefleniyor. Karaağaoğlu projelerin ayrıntılarıyla ilgili, “38 milyon dolarlık yatırımla Bodrum Yalıkavak’ta 22 dönümlük arazi üzerinde 29 villa hayata geçireceğiz. Bu villaların satışından yaklaşık 60 milyon dolara yakın gelir bekliyoruz, 2025’te teslim etmeyi hedefliyoruz. Kıyıkışlacık’ta da 83.5 dönümlük arazide 90 milyon dolarlık yatırımla yeni bir proje geliştireceğiz. Bahçe ve çatı dublekslerinden oluşan tek katlı ve dubleks evler yapacağız. Projede bir otel ve günübirlik tesisler de yer alacak” bilgisini verdi.

SATIŞ GELİRİ KREDİLERE 

“Otel portföyümüzün en yüksek değerli otelimiz Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Girne Merit Park otelimizin sahibi olan iştirakimizin satış işlemlerine başladık” diyen Akfen GYO Genel Müdürü Karaağaoğlu, “Elde edeceğimiz gelirle hem kredilerimizi erken ödeyerek finansman giderlerimizi düşüreceğiz hem de yeni yatırımlarımıza faizsiz finansman sağlamış olacağız. Gerek Türkiye ve gerekse Rusya otellerimizde oda fiyatlarındaki bazlı yüksek artış gelirden kira aldığımız otellerimizin kira gelirlerini beklenenin de üzerinde artırdı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx