2022’de bilgisayar satışları düşmeye devam ediyor

2017 yılında tabanı gören PC satışları, 2021’de yüzde 14,8 büyümeyi başardı. Bu büyümedeki en kıymetli etken ise koronavirüs nedeniyle gelen kısıtlamalar ve uzaktan çalışma uygulamaları oldu.

Öte yandan, 2022 yılında pandeminin tesirini yitirmesi ve global çip tedarik meselelerinin baş göstermesi, satışları olumsuz istikamette etkiliyor.

Advanced Micro Devices (AMD) CEO’su Lisa Su, iki yıldır yükselen PC pazarının bu yıl yavaşlama devrine girdiğini söyledi.

AMD CEO’su, uzun bir yüksek devrin akabinde gerilemenin doğal olduğunu, yüksek performans ve uyarlanabilir bilgi süreç pazarının hala büyüdüğünü kelamlarına ekledi.

Satışlar düşmeye devam ediyor

Araştırma firması Canalys, geçen hafta yayınladığı raporda, tüketici ve eğitim için PC segmentlerine olan talebin, piyasa doygunluğu ve enflasyon kaygıları nedeniyle daha da yavaşladığını, birinci çeyrek ABD PC sevkiyatlarının arka arda üçüncü çeyrekte düşüş yaşadığını bildirdi.

AMD; bulut bilişim, data merkezi yongaları ve yapay zeka uygulamalarında kullanılan bilgisayar taleplerinde ise  “muazzam” bir artış gördüğünü söylüyor.