40 yıl sonra tekrar uçmanın heyecanını yaşadı

Kıbrıs Barış Harekatı gazisi emekli astsubay Reşat Çolak, 40 sene sonra 88 yaşında yine uçuş tecrübesi yaşadı.

Türk Hava Kuvvetlerinde yıllarca uçuş teknisyeni olarak vazife yapan 5 çocuk ve 5 torun sahibi 88 yaşındaki Çolak, hava kıdemli başçavuş rütbesiyle 1990’da emekliye ayrıldı.

Çolak, Sivrihisar Havacılık Merkezinin Eskişehir’e 94 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Necati Artan Tesisleri’nde M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterinde yer alan Douglas DC-3 ile 1982’den sonra ilk defa kokpitte yolcu olarak uçtu.

Sivrihisar Havacılık Merkezi yöneticilerinden Ali İsmet Öztürk’ün dayanaklarıyla gerçekleşen uçuşun akabinde hislerini anlatan Çolak, Hava Kuvvetlerine 72 yıl önce Eskişehir’de birinci adımını attığını, 1982’ye kadar C-47 uçaklarında uçtuğunu söyledi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın yapıldığı 1974’te Ankara Etimesgut’taki jet üssünde çalıştığını belirten Çolak, “Harekatta vazife yaptığım 6039 numaralı C-47 uçağı Etimesgut 11. Üs Komutanlığı Karargahı’nda anı uçağı olarak bulunuyor. Kıbrıs gazisi olduğumda 40 yaşındaydım. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Hava Kuvvetlerinin yaşayan en yaşlı Kıbrıs gazisiyim.” dedi.

“UÇAK TEKNİSYENİ OLARAK UÇUŞ KEYFİNİ YAŞADIM”

Çolak, Türk Hava Kuvvetlerinden emekli olmasına karşın havacılıktan kopmadığını anlattı.

Bir yakınının tavsiyesi üzerine Sivrihisar’daki bu tesiste yine uçma imkanı bulacağını öğrendiğini kaydeden Çolak, şöyle konuştu:

“Adeta sevdiğimle kucaklaştım. Çok hoş bir uçuş yaptık. Bu beni keyifli etti. Bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Bu uçak benim sevgilim. İnsan sevdiğinden farklı kalıp buluşunca ne hissederse tıpkı duygudayım. Birinci uçuşumda duyduğum heyecanı yaşadım. Samsun’da bir uçak üssü var. Çocukluğumda uçakları izlerdim ve büyük zevk alırdım. O vakit Türk Hava Kuvvetlerine ve uçaklara olan sempatim oluştu. O sayede havacı oldum. Pilot olamadım fakat uçuş teknisyeni olarak uçma keyfine vardım. Yaş haddinden emekli oldum. O devirde Hava Kuvvetlerinden emekli olan en yaşlı astsubaydım.”

Çolak, kendisine takviye olan Ali İsmet Öztürk’e teşekkür etti.

Douglas DC-3 uçağının pilotu Oğuzhan Yararcan da bir Kıbrıs gazisiyle uçmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. AA