ABD’de kurulan Türkiye tersi derneğin kara para bağı: Finans kaynaklarını açıklayamıyorlar

Geçen haziran ayında Washington’da “Türk Demokrasi Projesi” isimli bir dernek faaliyete başladı.

Projenin gayesi, kelamda, Türkiye’yi daha demokratik siyasetler benimsemeye teşvik etmek ve bu sayede Türkiye’nin daha muteber bir bölgesel ve memleketler arası ortak olabilmesini sağlamak olarak açıklandı.

Amerikan haber kuruluşu The Intercept, Türk Demokrasi Projesi ile ilgili tahlil haber yayımladı. Haberde, Türkiye tersi derneğin kara para ağları ile olan bağlantısına yer verilmesi dikkat çekti.

Eli Clifton ve Murtaza Hussain imzalı haberde, Türk Demokrasi Projesi’nin, İran tersi United Against Nuclear Iran (UANI) ve Counter Extremism Project (CEP) yakın alakasına vurgu yapıldı.

Türk Demokrasi Derneği’in lideri Mark Wallace’ın birebir vakitte UANI’nin de CEO’su olduğunun altı çizildi.

Mark Wallace

ABD’nin en büyük kara para ağlarından biri

Türk Demokrasi Projesi’nin yakın bağda olduğu bu kuruluşlar için şu sözler kullanıldı:

“Finansman kaynaklarından hiçbirini asla ifşa etmese de, bu kuruluşlar, vergi beyannamelerinin incelemesine nazaran 2009 ve 2019 yılları ortasında 101 milyon doların üzerinde gelir getirerek, bugün faaliyette olan en büyük kara para ve ABD dış siyaset baskı araçlarından biri haline geldi.”

Milyarder Thomas Kaplan ile bağlarına dikkat çekildi

Intelligence Online’da Türk Demokrasi Projesi’nin oluşturulmasıyla ilgili Temmuz 2021’de yayınlanan bir makale ise, Wallace’ın İran ile ilgili savunuculuk kümelerinin fon sağlayıcısı ve sesli destekçisi olduğu bilinen milyarder yatırımcı Thomas Kaplan ile kapsamlı bağlarına dikkat çekti.

Thomas Kaplan

Dernekte kimler var?

Başkanlığını ABD’nin eski BM Büyükelçisi Mark D. Wallace üstlendi. İdarede ise şu isimler yer alıyor:

ABD’li eski senatör Joseph Lieberman, Eski İç Güvenlik Kurulu Bakanı Frances Townsend, eski ABD Lideri Donald Trump’ın İç Güvenlik Danışmanı John Bolton, Eski ABD Lideri George W. Bush’un kardeşi eski Florida Valisi Jeb Bush, eski ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı David L. Phillips, CIA’in eski İran uzmanı Norman T. Roule, CIA eski Operasyon Yönetici Yardımcısı Robert G. Richer, ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi eski Büyükelçi Alejandro D. Wolff, İtalya’nın eski ABD ve İsrail Büyükelçilisi Giulio Terzi di Sant’Agata, danışman ve analist Diliman Abdulkader, yönetici Madeleine Joelson.