AFAD’dan sağanak yağıştan etkilenen 13 vilayetteki çalışmalara ait açıklama

Afet ve Acil Durum İdare Başkanlığı (AFAD), yurt genelinde tesirli olan ağır yağışlar nedeniyle çok sayıda vilayette sel ve su taşkını meydana geldiğini ve yağıştan etkilenen 13 vilayette müdahale çalışmalarına devam edildiğini duyurdu.

İllerde yaşayan vatandaşları da uyaran AFAD, sel bölgesinin terk edilerek yüksek yerlere gidilmesi gerektiğini vurgulayarak elektrik kaynaklarından da uzak durulmasını belirtti.

“13 vilayette müdahale çalışmaları devam ediyor”

AFAD tarafından yapılan açıklamada, şu tabirler kullanıldı:

“Salı günü yurt genelinde tesirli olan ağır yağışlar nedeniyle çok sayıda vilayetimizde sel ve su taşkını meydana gelmiştir. Yağıştan etkilenen 13 vilayette müdahale çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımızın meteoroloji ihtarlarını takip etmesi ve muhtemel bir sel anında aşağıdaki ihtarlara dikkat etmesi hayati ehemmiyet taşımaktadır.

“Sel bölgesini terk ederek yüksek bölgelere gidin”

Sel bölgesini çabucak terk ederek yüksek ve inançlı bölgelere gidin. Elektrik kaynaklarından uzak durun. Sel sırasında araç içerisindeyseniz suyla kaplı yoldan gitmeye çalışmayın. Aracınızda rastgele bir arıza oluştuysa, çabucak aracınızı terk ederek yüksek bir yere çıkın”

İllerde devam eden çalışmalar şöyle:

* Afyonkarahisar

Merkezde bugün saat 16.00 dolaylarında başlayan çok yağış sonrası bilhassa Orhangazi, Osmangazi ve Selçuklu Mahallelerinde 40’a yakın konut ve işyerinin bodrum katlarını su bastığı ihbarı alınmıştır. Alınan ihbarlara; Afyonkarahisar Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü; 36 işçi, 10 adet motopomp ve 6 adet vidanjör, Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü; 4 araç 12 işçi, AFAD Vilayet Müdürlüğü; 8 motopomp, 2 dalgıç pompa ve 10 işçi, Vilayet Özel Yönetimi; 1 vidanjör ve 2 işçi, ile müdahale etmektedir.

*Amasya

Merkez Ormanözü köyüne bağlı Uzunova yaylasında mahsur kalma ihbarı nedeniyle, bölgeye Vilayet Özel Yönetimi tarafından iş makinesi sevk edilmiştir.

*Ankara

Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Haymana, Nallıhan, Sincan ve Şereflikoçhisar ilçelerinde su baskınları meydana gelmiştir. Akyurt’ta devam eden çalışmalara dayanak vermek üzere, Çorum, Çankırı, Kırıkkale’den toplam 3 arazöz; Düzce ve Konya’dan 4’er küçük iş makinası sevk edilmiştir.

*Bolu

Gerede ilçesi Salur köyünde çok yağışlar sonucu meydana gelen su baskınları için AFAD, Özel Yönetim ve DSİ takımları görevlendirilmiştir.

*Kahramanmaraş

Göksun ilçesi Kazandere Mahallesi Söğütoğlu mevkiinde sel sularının yükseldiği ve 3 çocuğun kayalık alanda mahsur kaldığı bilgisi alınmış, çocuklar bölgeye sevk edilen AFAD grupları tarafından kurtarılarak ailelerine teslim edilmiştir.

*Karaman

Merkez Urgan Mahallesi’nde çok yağıştan ötürü sel sularının ulaşım yoluna ziyan vermesi üzerinde Vilayet Jandarma, Vilayet Özel Yönetim ve AFAD grupları olay bölgesine sevk edilmiştir. Merkez Yazılı ve Narlıdere köylerinde sel sularının yükselmesi sonucu mahsur kalan vatandaşlarımız için bir arama kurtarma grubu olay bölgesine sevk edilmiştir.

*Kayseri

Sarıoğlan ilçesi Yahyalı mahallesinde çadırları su altında kalan 13 tarım personeli için lokal seviye Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kümeleri çalışma yürütmektedir.

*Konya

Yoğun yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuz durumlara yönelik çalışmalara takviye vermek üzere Aksaray Vilayet AFAD Müdürlüğünden ek takım sevk edilmiştir. AFAD, Kızılay ve STK’lar tarafından besin kolisi ve battaniye dağıtımı devam etmektedir.

*Kütahya

Simav-Harmancık yolu 35. kilometrede toprak birikmesi sonucunda yolun ulaşıma kapandığı bilgisi alınmış, Vilayet Özel Yönetimi ve Karayolları grupları bölgeye sevk edilmiştir.

*Nevşehir

Ürgüp, Acıgöl, Kozaklı, Derinkuyu ilçelerinde su baskınları meydana gelmiştir. Niğde – Nevşehir yolu Derinkuyu mevkiinde yağışlar sebebiyle oluşan çamur katmanından ötürü yolun trafiğe kapatıldığı, mahsur kalan araç ve vatandaşın olmadığı ve yol açma çalışmalarının Karayolları, Vilayet Özel Yönetimi ve Belediye takımları tarafından yürütüldüğü bilgisi alınmıştır.

*Niğde

Çamardı ilçesi Yelatan köyünde saat 14.22’de ağır yağış sonucunda bölgede su baskınları yaşandığı bilgisi alınmıştır. AFAD, UMKE, Sıhhat, Jandarma grupları olay yerine sevk edilmiştir. Altunhisar ilçesi Ulukışla köyünden gelen ihbar üzerine köye 2 adet iş makinesi yönlendirilmiştir. Merkez Ağcaşar köyüne Vilayet Özel Yönetiminden 1 ekskavatör yönlendirilmiştir. Merkez Sazlıca kasabasında ağır yağış sonucunda heyelan meydana gelmesi sonucu yol kapanmış; AFAD, Karayolları ve Jandarma takımları bölgeye sevk edilmiştir. Karayolları grupları tarafından yol açma çalışmaları devam etmektedir. Merkez Karaatlı kasabasında kimi ahırları su basmış, bölgeye iş makinesi yönlendirilmiştir. Bor Okçu köyünde dağda mahsur kalan bir kişi AFAD grupları tarafından kurtarılmıştır.

*Osmaniye

Merkez Çardak köyü ve Yeşilyurt Mahallesi’nde su baskını meydana gelmiştir.

*Sivas

Merkezde birtakım mahallelerde su baskınları meydana gelmiştir.