Ahlat’taki Malazgirt Zaferi kutlamalarına ağır ilgi

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıldönümü münasebetiyle Ahlat’ta kutlama aktiflikleri tüm süratiyle devam ediyor.

1071 Sultan Alparslan’ın otağının kurulduğu Ahlat’taki Çarho bölgesinde devam eden kutlamalar; halk oyunları, mehter ekibi şovları, güreş karşılaşmaları ve okçuluk üzere etkinliklerle devam ediyor.

Vatandaşlar ağır ilgi gösteriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı tarafından organize edilen aktifliklerin ikinci gününde Ahlat Millet Bahçesi’ne gelen vatandaşlar vilayetlerin gelenek ve göreneklerini tanıtan 51 tematik çadırı dolaşıyor,oyun ve şovları büyük ilgi ile izliyor. Ayrıyeten vatandaşlara vilayetlerin yöresel tatları da ikram ediliyor.

Alanı ziyaret eden Okçular Vakfı Genel Lideri Haydar Ali Yıldız, bu toprağın çocuklarının, birebir toprağın çocukları olduğunu hissettiğini ve birlikte, beraberce, kardeşçe bu topraklarda yaşama iradesini bir sefer daha bütün dünyaya haykırdıklarını söyledi.

“Malazgirt Zaferi büyük bir zafer”

Yıldız, Şüphesiz Malazgirt Zaferi büyük bir zafer. Bu zaferi anma aktiflikleri ile kutlamak, anmak bizim için büyük bir onur. Okçular Vakfı olarak Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl 6’ncısını gerçekleştiriyoruz. Hem Malazgirt’te hem Ahlat’ta 2 gündür devam eden etkinlikler bugün burada binlerce genç, yaşlı, bayan, erkek hiç fark etmeden klâsik sporları deneyimliyorlar, izliyorlar. Atla, okla, güreşle burada tanışıyorlar. Türk Yıldızlarının şovları olacak. Birebir halde Malazgirt’te de tıpkı etkinlikler eş vakitli devam ediyor. Burada 951 yıl evvel kazanılan büyük bir zafer kutlanıyor. O zaferi o vatanı bize emanet eden şehitler, Sultan Alparslan başta olmak üzere anılıyor. Burada Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Roman’ıyla Boşnak’ıyla, Alevi’siyle, Sünni’siyle bu toprağın çocukları, birebir toprağın çocukları olduğunu hissediyorlar ve birlikte, beraberce, kardeşçe bu topraklarda yaşama iradesini bir sefer daha bütün dünyaya haykırıyorlar.

“Hep birlikte Cuma Namazı eda edilecek”

Yarın 25 Ağustos, Cumhurbaşkanımız Ahlat’a teşrif edecekler. Selçuklu kabristanını ziyaretleri ve orada duaların okunmasıyla ve yeniden buradaki aktiflikleri izleyecekler. Burada başta cet sporlarımız olmak üzere okçuluk, atlı okçuluk, cirit, güreş üzere sporlar olacak. Daha sonra Cumhurbaşkanımız, Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bölge valilerimiz ve bölge belediye liderleriyle bir kıymetlendirme toplantısı yapacak. Zira artık burası devletin sıkıntıların konuşulduğu bir yer olarak devletin bir merkezi. Münasebetiyle Ahlat, bin yıllık tarihi olan bir Selçuklu kenti. Biz daima diyoruz ki 1453, 1923, 1071 bütün bunları bir ve birlikte olarak kıymetlendiriyoruz ve zaferlerimiz ortak diyoruz. Biz 1071’de 2071 gayesiyle Sultan Alparslan Malazgirtle, Ahlatla büyük Selçukluyuz. Zaferlerimiz bir, acılarımız bir bu toprağın çocuklarıyız. Türkülerimiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir. Bugün Ahlat meydanındayız. 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız tıpkı Sultan Alparslan üzere Ahlat’tan Malazgirt’e geçecekler. 26 Ağustos yeniden bir Cuma gününe denk geliyor. O zafer gününe denk geliyor. Daima birlikte Diyanet İşleri liderimizin bir hutbe iradiyle birlikte Cuma Namazı eda edilecek ve yılki anma etkinliklerimiz bu halde sona erecek.dedi.