Altın fiyatları yatay seyrediyor

Altın, Fed Lideri Jerome Powell’ın sert faiz artışlarının ABD’de bir resesyona sebep olabileceğini kabul etmesi sonrası yatırımcıların ekonomik küçülmeye dair büyüyen tasaları değerlendirmesiyle yatay seyrediyor.

Güne 1.837 dolardan başlayan altın 1.834 dolar düzeyi etrafında istikrar kazandı.

Spot altın, yatırımcıların merkez bankaları tarafından fiyat baskılarını denetim altına almak için uygulanan sıkılaşma siyasetleri ve bu atakların global büyüme üzerindeki tesirlerini dikkate almasıyla ay boyunca dar bir bantta süreç gördü. Gerçek ABD tahvil getirileri de Çarşamba günü geriledi.

FAİZ ARTIŞI OLACAK

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada enflasyonun ABD iktisadına eklemlenme riski olduğuna vurgu yapan ve “yumuşak iniş” gerçekleştirmenin çok şiddetli olacağını belirten Powell yetkililerin faiz artışlarının uygun olacağını düşündüklerini kelamlarına ekledi.

Powell Perşembe günü Temsilciler Meclisi’nde Mali Hizmetler Kurulu önünde konuşacak.

Federal Açık Piyasa Komitesi geçtiğimiz hafta faizleri 75 baz puan artırarak 1994’ten beri en büyük faiz artışını gerçekleştirmiş ve Lider Powell bir sonraki toplantı için ikinci bir 75 baz puan ya da 50 baz puanlık bir artışın işaretlerini vermişti.

Macquarie Group stratejistlerinin 21 Haziran’da geçtikleri bir bilgi notunda, “Para siyasetlerinin rahatlatıcı olmaktan sıkılaşmacı bir hal alması ve güçlü enflasyonun gerçek gelir ve inanç üzerindeki tesirleri nedeniyle ortalarında ABD, İngiltere, euro bölgesi ve Japonya’nın da olduğu esas ekonomilerden kimilerinin 12-18 ay içinde resesyona girmesi bekleniyor” tabirlerini yer verildi.

Uzmanlar teknik göstergelerin altının yakın vadede 1.820 dolar düzeyine yakın bir taban görebileceğini lakin piyasanın orta vadede olumlu olduğunu belirtiyor.