Bakan Kurum’dan fahiş kira artışları ile ilgili değerli açıklama: Müsaade etmeyeceğiz

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Atatürk Havalimanı’ndan canlı temasla katıldığı Kanal D’deki programda soruları yanıtladı.

Pandemi süreciyle birlikte bütün gelişmiş Avrupa ülkelerinin ve dünya ülkelerinin tarihlerinde görülmedik bir enflasyonla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Kurum, besinde, ana ham hususlarda ve güçte önemli bir sorun kelam konusu olduğunu lisana getirdi.

Kurum, bunun üzerine bir de Rusya-Ukrayna Savaşı ortaya çıkınca, güç kriziyle karşı karşıya kalındığının altını çizerek, tedarik zincirindeki bozulmanın aslında tüm dünyayı etkilediğini, tüm bunlara karşın Türkiye’de ihracat rekorları kırıldığını belirtti.

20 yılda 1 milyon 137 bin konut

Pandemi sürecinde cumhuriyet tarihinin en büyük konut satışlarını yaptıklarını vurgulayan Kurum, “O gün ‘konut fazlası vardı. Efendim bu konutlar ne olacak? Bu konutlarda kimler yaşayacak?’ deniyordu. Lakin bugün geldiğimizde o konutların büsbütün bittiğini, inşaat dalının lokomotif olduğunu düşündüğünüzde bu lokomotifin devam ettiğini, tüm bölümlere takviye olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Bakan Kurum, alt gelir kümesi vatandaşların mesken sahibi olması için yeni yapılan konutlardaki üretim ölçüsünü yüzde 8’den yüzde 14’e çıkardıklarını,1984’de kurulan TOKİ’nin 2002’ye kadar 65-70 bin konut ürettiğini, AK Parti’nin 2002’de iktidar olmasından bugüne kadar 1 milyon 137 bin sayısına ulaştıklarını, bunun da dünyada örneği olmadığını kaydetti.

“Fahiş kira artışlarına hiçbir vakit müsaade etmedik”

Kiracılarla alakalı kendilerinin de kabul etmediği bir süreçle karşı karşıya olduklarını aktaran Kurum, Borçlar Kanunu’na nazaran, belirlenecek kiranın emlak rayicinin 20 yıldaki karşılığı olduğunu, kiralanan yerde yıllık kira artışının da kanunda açıklandığını, her yıl açıklanan TÜFE sayılarının geçilemeyeceğini, TÜFE ortalamasının yüzde 35 olması halinde piyasada kiracılara yapılabilecek azamî artırımın yüzde 35 olduğunu söyledi.

Vatandaşlar ilgili bakanlıklara başvurabilir

Bakan Kurum, fahiş fiyat artışına karşı vatandaşların ne yapacağına ait soruya da “Burada vatandaşlarımız her türlü hukuksal süreci başlatmakta özgürler. Tüketici mahkemeleriyle birlikte bu süreci takip edip, kanunlar çerçevesinde bu haklarını aslında talep edebilirler. Tekrar ilgili bakanlıklarımız var. Ticaret Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız. Yani fahiş fiyat artışlarına ait bu türlü bir durum kelam hususuysa bakanlığımıza ve bakanlıklarımıza bildirsinler. Bu çerçevede gerekli her türlü önlemi almak durumundayız ve gelen talepler doğrultusunda da her türlü incelemeyi emin olun ki bakanlıklarımız yapıyorlar ve yapmaya da devam edecekler.” cevabını verdi.

Bu noktada vatandaşın yanında olacaklarını vurgulayan Kurum, şöyle konuştu:

“Vatandaşımız müsterih olsun. Yani biz bu fahiş kira artışlarına, fahiş fiyat artışlarına hiçbir vakit müsaade etmedik, etmek durumunda da değiliz. Kanunlar, kurallar çerçevesinde bu süreci yürüteceğiz. Şayet orada bir eksiklik varsa da bu düzenlemeyi yapmak suretiyle vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yani biz vatandaşımıza enflasyon çerçevesinde ne artırım yapmışız? Muhakkak. Bu artırımın şayet üstünde bir kira artışı kelam mevzusuysa buna müsaade edemeyiz.”

Kurum, Türkiye’de 28 milyon konut bulunduğunu, İstanbul’da da yaklaşık 16 milyona yakın bağımsız kısım kelam konusu olduğunu tabir ederek, 20 yılda 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını, 12 milyon vatandaşı sağlam, inançlı konutlara yerleştirdiklerini vurguladı.

Kılıçdaroğlu’nun savları

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik argümanlarına da değinen Bakan Kurum, muhalefetin her gün düzmece gündemler peşinde olduğunu, FETÖ merkezli bir bahis ortaya atıp bu mevzu etrafında da kümeleşmek suretiyle ithamda bulunduklarını söyledi.

Kurum, hak, hukuk, adalet diyen muhalefetin, haktan, hukuktan, adaletten, milletten, halkçılıktan, Atatürkçülükten büsbütün uzak bir siyaset izlediğini belirtti.

Artık muhalefetin “yurt dışına kaçacaklar” diye tutturduğunu söz eden Kurum, 15 Temmuz’da milletin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanında bağrına bastığını, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise bu havalimanından çıkarak Bakırköy’de belediye liderinin meskeninde kahve içerek milletin bombalanmasını televizyondan seyrettiğini kaydetti.

Kendilerinin ise milletin yanında olduklarını, ülkenin varlığı için alanda gayret ettiklerini aktaran Kurum, “Kaçacak olsaydık biz o gün kaçardık. Kaçacak olsaydık biz o gün alanda o gayretleri vermezdik. Kaçmanın şayet kitabı yazılacaksa ana muhalefet partisi muharrir. Zira onlar kaçmanın, milletten uzak durmanın, millete karşın telaffuz içerisinde olmanın ne olduğunu o kadar uygun biliyorlar ki.” diye konuştu.