Bakanlık ‘nitelikli dolandırıcılık’ dedi ‘deterjan pazarı’nda 2 kişi tutuklandı

Ticaret Bakanlığı, ‘banyo topu mağdurları’nın şikayetini dikkate alarak mevzuyu incelemek üzere müfettiş görevlendirdi.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde kurdukları fabrika aracılığıyla kimyevi içerikli eserler üreterek bunları Deterjanpazarı.com isimli internet sitesi üzerinden pazarlayan SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin vatandaşlarla kontrat imzaladığı saptandı.

‘KOLİ BAŞI 400 TL KAR VAADİ’

AA’nın müfettişlerin raporundan aktardığına nazaran sistem şöyle işliyor; Şirket, imzaladığı mukaveleler uyarınca “Banyo Paklık İmal Seti” ismi altında birkaç malzemeyi depozito bedeli (150 lira) karşılığı şahıslara vereceği ve ortaya çıkan eseri aşikâr bir mühlet sonra teslim alacağını duyurdu. Yapılan eser başına da 10 lira ödeyeceği (her bir koliden 40 banyo topu yapılabildiği) ayrıyeten eserin üretim işinin bitiminde alınan depozitonun şahıslara iade edileceği vaadiyle para topladı.

‘PİRAMİT SATIŞ SİSTEMİ’

İnceleme sonucu, bu yıl yaklaşık 10 bin kişi ile “Banyo Topu İş Kolisi Sözleşmesi” imzalandığı ve yaklaşık 8 bin bireye 100 milyon liranın üzerinde ödeme yapılması gerekirken mukavele müddetleri dolmasına ve tüm kuralları yerine getirmelerine karşın rastgele ödemede bulunulmadığı belirlendi. Bu nedenle SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin “piramit satış sistemleri benzeri” bir faaliyette bulunduğu ve kelam konusu faaliyetin Türk Ceza Kanunu’nun 158’inci unsuru kapsamında (nitelikli dolandırıcılık) değerlendirildiği sonuçlarına varıldı.

ŞİRKETİN SAHİBİ VE 1 ÇALIŞAN TUTUKLANDI

Öte yandan ‘dolandırıcılık’ savıyla gözaltına alınan ‘Deterjan Pazarı’ firmasının sahibi Süleyman Kocabaş ile 7 yönetici, adliyeye sevk edildi.

DHA’nın haberine nazaran Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi (MASAK) raporunda da ‘ticari faaliyet kapsamında olmadığı’ belirtilen sistemin kurucusu Kocabaş ile 1 çalışanı tutuklandı. 3’ü isimli denetim koşuluyla olmak üzere 6 kişi de özgür bırakıldı. (HABER MERKEZİ)