Bankalara KKM teminatlı yatırım ve ihracat kredileri için de menkul değer koşulu

Merkez Bankası, kur muhafazalı mevduat hesaplarındaki çözülmeye karşı yeni bir adım attı. Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıya nazaran, bankalar, KKM dönüşümlü olarak kullandırdıkları ihracat ve yatırım kredilerinin KKM bakiyesine kadar olan kısmı için menkul değer tesis edecek.

Merkez Bankası, 23 Nisan’da aldığı kararla ticari kredileri mecburî karşılığa tabi tutmuştu. KOBİ, esnaf, ihracat, yatırım, ziraî krediler ile kurumsal kredi kartları ise bu kapsamın dışında tutulmuştu. Bloomberg HT’nin haberine nazaran, Merkez’in incelemeleri ve geri dönüşler sonucunda birtakım kredi cinslerinde farklı uygulamalar ve tereddütler olduğu anlaşıldı. Bu kapsamda ihracat ve yatırım kredilerinde tarif netleştirildi.

DÖVİZ ÇIKARINI BANKALAR RAPORLAYACAK

Merkez Bankası’nın tanımlamasına nazaran ihracat kredileri en fazla iki yıl vadeli kullandırılabiliyor. Bu krediler için ihracat yapıldığı ve/veya döviz kazandırıcı hizmete ait yurtdışı yerleşiklerden döviz elde edildiğinin belgelendirilmesi gerekiyor. İhracatın ya da döviz kazandırıcı hizmet taahhüdünün kredi kullanımından iki yıl içinde gerçekleştirilmesi koşullar ortasında bulunuyor. Bu noktada, kredi kullandıran banka, ihracat yahut döviz kazandırıcı hizmet taahhütlerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini kredi bazında izlemek ve raporlamakla yükümlü olacak.

Yatırım kredisi tarifinde ise hangi yatırım harcamaların bu kapsama girip girmediği netleştirildi. Buna nazaran şirketlerin; arsa, bina vb. gayrimenkul edimini, finansal yatırımlar ile binek araç alımı için kullandırılan krediler yatırım kredisi kabul edilmiyor. Ağır ticari araç kredileri ise yatırım kredisi olarak bedellendiriliyor. Bu krediler en az iki yıl vadeyle kullandırılabiliyor.

Merkez Bankası, daha evvel kişisel hesapları kapsayan dövizden TL’ye dönüşümde belirli oranı yakalama kuralına hukuksal kişi ve şirket hesaplarını da dahil etmişti.