Baraj suları çekildi; eski mahalle ortaya çıktı

Kocasinan ilçesine bağlı Çevril Mahallesi, 2003 yılında yapılan Yamula Barajı nedeniyle 10 kilometre uzaklıktaki bir bölgeye taşındı. Eski konutlar ise Yamula Barajı’nın suları altında kaldı. Son devirde yağışların az olması nedeniyle Yamula Barajı’nın su düzeyi niyet eski Çevril Mahallesi’nin konutları gün yüzüne çıktı.

Suların çekmesi nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığı Yamula Barajı’nda araştırmalar yapan ERÜ Veterinerlik Fakültesi Su Eserleri ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Erdal Yılmaz, “Baraj Kızılırmak üzerine konseyi ve yaklaşık 20 yıldır faal. 1997- 1998 yılları ortasında inşaatı başladı. Yamula Barajı dediğimiz alan 48- 50 kilometre uzunluğunda, 100- 150 metre derinliğindedir” diye konuştu.

‘SU DÜZEYİ 25 METREYE KADAR DÜŞTÜ’

Yamula Barajı’nda son devirde suların çekildiğini belirten Yılmaz, “Yaz aylarında ziraî sulama olduğu için su düzeyinde azalmalar görülüyor. Tekrar son vakitlerde global ısınma ve buharlaşmanın tesiriyle su kayıpları kelam konusu. Baraj kıyısında su düzeyi 25 metre kadar düştü. Bu şu manaya geliyor; barajın 150 metre derinliğinde olduğunu varsayarsak, bu derinliğin 125 metreye düşmesi manasına geliyor. Yani yüzde 18 düzeyinde bir su azalışı oldu. Hasebiyle bu azalışlar son yıllarda daha da arttı” sözlerini kullandı.

‘TARİHİ YAPILARIN ORTAYA ÇIKTIĞINI GÖRÜYORUZ’

Barajın su düzeyinde son 5 yıllık datalara nazaran büyük düşüş gözlendiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Geçtiğimiz kış aylarında baraj suyunda bir evvelki yıla nazaran artış sağlandı lakin son 5 yıl içindeki su düzeyleri hakikaten epeyce düştü. Yani son 10 yıllık datalara baktığımız vakit su parametrelerinin çok azaldığını görüyoruz. Yamula Barajı, su kirlenmeleri, ziraî sulamalar ve balıkçılık faaliyetlerinin olduğu bir bölge. Hasebiyle Yamula Barajı korunması gereken bir bölge. Biz vakit zaman buradaki tarihi yapılarında ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.