Besin krizini aşmak için değerli adım! Ortak Uyum Merkezi açıldı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaklaşık 25 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarında kalmasıyla yaşanan besin krizinin tahlili için Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri 13 Kalender Kasrı’nda bir ortaya gelmişti.

Milli Savunma Bakanlığı konut sahipliğinde gerçekleşen toplantıda inançlı besin sevkiyatının sağlanması için “Müşterek (Ortak) Uyum Merkezi kurulması için muahedeye varıldı.

22 Temmuz’da imzalanan mutabakat sonrası 23 Temmuz’da çalışmalarına başlayan Ortak Uyum merkezinin resmi açılışı dün Ulusal Savunma Üniversitesi’nde yapıldı. 

“BAŞKA ÜLKELERİN FARKLI TUTUMUNA RAĞMEN”

Açılışta konuşan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna ile Rusya ortasında yaşananları “çatışma” olarak kıymetlendirdi. Akar, “Kıtaların birleştiği yerde tarihi bir misyon yüklenmiş bulunuyoruz. Rusya ve Ukrayna ortasındaki çatışma, besin açısından önemli bir güvenlik riski yarattı. Dünyanın muhtaçlığı olan tahılın yaklaşık üçte biri Rusya ve Ukrayna tarafından karşılanıyor. Yaşananlardan sonra denizden bir koridor oluşturulması mecburî hale gelmiştir. Öteki ülkelerin farklı yaklaşımlarına karşın üç ülke önderinin sağduyusu sayesinde bu mutabakat imzalanmıştır. Merkez, ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, ticari gemilerin intikalini takip edecektir. 120 gün periyodik olan bu muahede, taraflardan birisinin sonlandırma talebi olmadığı sürece devam edecektir. Ukrayna limanlarından çıkacak birinci tahıl yüklü gemilerin hazırlıkları ve planlamaları devam etmektedir. Çalışmaların tüm dünyayı etkileyen besin krizinin aşılmasına, fiyatların aşağı çekilmesine kıymetli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu merkez ayrıyeten Afrika’dan Avrupa ve Türkiye’ye olabilecek sistemsiz göçün engellenmesine de katkı sağlayacaktır“ diye konuştu.  

BAŞKANI DAHA SONRA AÇIKLANACAK

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gemi kontrollerinin yalnızca Türk işçisi tarafından yapılıp yapılmayacağına ait soruya “Hububat sevkiyatlarını takip etmekle ilgilenen Ortak Uyum Merkezi, İstanbul’da Ulusal Savunma Üniversitesi içinde bir binada bulunuyor ve merkez Türkler, Ruslar, Ukraynalılar ve BM yetkilileri olmak üzere 4 kısımdan oluşuyor. Ortak Uyum Komitesi liderinin isminin çok yakında açıklanacağını umuyoruz” sözlerini kullandı.

Merkezde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den asker ve sivil beşer kişi olmak üzere toplam 20 kişilik takım misyon yapacak. Gruba ise bir Türk Amiral liderlik edecek.