Besin perakendecilerinden Rekabet Kurumu’na soruşturma reaksiyonu

Besin perakendecilerinden Rekabet Kurumu’na reaksiyon geldi.

Başta BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK ve A-101 üzere zincir marketlere 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası kesilmiş, maliyetlerdeki artışları neden göstererek suçlamaları kabul etmeyen marketlerse cezaları yargıya taşıyacaklarını duyurmuştu. Akabinde zincir marketlere yönelik ikinci bir soruşturma açıldığına dair açıklamalar gündeme gelmişti.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; marketlere açılan ikinci soruşturmanın akabinde Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle soruşturmaya ait “Devam eden ikinci soruşturma birinci soruşturmadan daha kıymetli, Nisan’da raporu bitecek. Orada 15 büyük tedarikçi, çok büyük şirketler var. Hatta üç büyük şirket uzlaşma için geldiler ancak uzlaşmalarını kabul etmedik. İkinci soruşturmada kartel savları da var” açıklamalarında bulunmuştu.

Besin Perakendecileri Derneği Lideri Galip Aykaç Rekabet Kurumu Lideri’nin açıklamalarına cevap verdi. Aykaç “Rekabet Kurumu Lideri’nin şimdi ortada bir şey yokken bir istikamet çizmeye çalışmasını gerçek bulmuyorum” değerlendirmesini yaptı.

“ÜZERİMİZE OLUMSUZ MANADA BİR ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Aykaç kelamlarına şöyle devam etti; “Üzerimize olumsuz manada bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu hiç bir vakit kabul etmedik, tekrar etmiyoruz. Kesimimiz bunu hak etmiyor. Ülkemiz için üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Üzerimizde oluşturulan bu olumsuz algıya en hoş yanıtı tüketiciler veriyor. Her geçen gün müşteri sayımız artıyor. Tabi ki bir grup kurumlar var, kurumların görevleri var ve bu görevlerini en düzgün halde yerine getirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN ADALETLİ DAVRANILMASI”

Soruşturmalarda adaletli olunması gerektiğine dikkat çeken Galip Aykaç, “Burada kıymetli olan adaletli davranılması. Adaletle yapılan her şey herkesin kabulüdür. Tüm bu kurumların yöneticileri ve çalışanlarının adalet noktasında hassasiyet göstermeleri son derece değerli. Vebal altında kalmamış olurlar. Elbette soruşturma da olacaktır. Diğer şeyler de olacaktır, herkes görevini yapacak, raporlar sonuçlanacak. Her geçen gün bu kontroller olacaktır, olması da olağandır fakat adaleti bekliyoruz” formunda konuştu.