Binali Yıldırım’dan Aliyev’e kılıç armağanı

AK Parti Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Kurulu Lideri Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir ortaya geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, 9. Global Bakü Forumu’nun dünyanın en kıymetli etkinliklerinden biri olduğunu belirten Binali Yıldırım, Aliyev’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Aliyev de teşekkür ederek, Yıldırım’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarını iletmesini rica etti.

Şuşa Beyannamesi’nin 1’inci yıldönümü nedeniyle Şuşa’da memleketler arası bir konferans düzenlenmesinin ehemmiyetine vurgu yapan Binali Yıldırım, aktiflikte değerli bahislerin konuşulduğunu söyledi. Azerbaycan ile Türkiye ortasındaki dostluk ve kardeşlik münasebetlerinin her alanda muvaffakiyetle geliştiği kaydedilen görüşmede, tarafların karşılıklı ilgi duyulan hususlarda görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

KILIÇ İKRAM ETTİ

Görüşmeye Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Tarım Bakanı Vahit Kirişci ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da katıldı. Binali Yıldırım, görüşmenin akabinde Aliyev’e kılıç armağan etti. Yıldırım, kılıcı Aliyev’e verirken Fatih Sultan Mehmet’in kılıcının birebiri olduğunu belirterek, “Karabağ fatihi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e armağan edildiğini” söyledi.

KAYNAK: İHA