Cengiz Ünder için ayrılık çanları!

Marsilya’da Cengiz Ünder için berbat haberler gelmeye başladı. Igor Tudor’un başa gelmesi sonrası değişen sistemde yer almakta zorlanması beklenen Cengiz Ünder, birinci eksiyi Milan ile oynanan hazırlık maçında yedi. Ulusal futbolcu o maçta müddet alamadı.

CENGİZ ÜNDER’İN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

Marsilya’nın Milan ile oynadığı hazırlık uğraşı, İtalyan temsilcisinin 2-0’lık üstünlüğüyle sona erdi. Cengiz ise gayrette forma terletemedi. Igor Tudor’un öğrencileri maça 3-4-2-1 sistemiyle çıkarken, sağ kanatta yeni transfer Jonathan Clauss oynadı. Uğraşta birinci yarım saatte 2-0 geriye düşen Marsilya, 6 oyuncu değişikliği yaparken Cengiz’in kendine talih bulamaması şaşkınlık yarattı. O denli ki kendisine gol lazım olan Tudor, geçtiğimiz dönem Fransa Ligi’nde 10 gol atan kadronun en skorer isimlerinden biri olan Cengiz’i hiç düşünmedi.

FRANSIZ BASINI YAZMIŞTI

Fransız basınında geçtiğimiz hafta Cengiz Ünder ile alakalı iki kıymetli argüman gündeme gelmişti. Bunlardan birincisi, Ulusal futbolcumuzun, ekibin yeni teknik yöneticisi Igor Tudor’nu 3-4-2-1 sisteminde forma bahtı bulamayacak olmasıydı. Sağ kanat için Jonathan Clauss’u transfer eden Marsilya’da Cengiz yerine düşünülen as oyuncu Clauss olacaktı. Hakikaten o denli de oldu. Lens’ten 7.5 milyon euro bonservisle gelen Fransız sağ kanat, hazırlık maçlarında formayı Cengiz’den almayı başardı. Fransız basını, Ulusal oyuncumuzun fizikî olarak Tudor’un oyununa uygun olmadığını, her ne kadar çalım yeteneğiyle fark yaratsa da birinci 11 için yetersiz olduğunu yazmıştı. Cengiz’in kendini A planına atması için durumun değiştirip Payet yahut Gerson ile yarışa girmesinin daha mantıklı olabileceği belirtilmişti.

CENGİZ SATILABİLİR

Fransızların bir öteki savı ise Marsilya’nın mali düşünceleri sebebiyle Cengiz Ünder’in satış listesine konduğuydu. Geçen sezonki kiralama bedeli ve bu sezonki satın alma opsiyonuyla birlikte 9 milyon euro bedelle Marsilya’nın yolunu tutan 25 yaşındaki oyuncunun, idare tarafından satış listesine konduğu sav edilmişti. Fransız grubunun Cengiz için 20-25 milyon euro bandında bir bonservis istediği de haberde geçiyordu. Milan maçı sonrası bu argüman da akıllara gelirken, Cengiz’in yazgısının nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor. (Akşam)