‘Dur ihtarına’ uymayan genci öldüren polise 10 yıl mahpus onandı: İçimize su serpildi 

ANKARA – Antalya’nın Alanya ilçesindeki ailesinin yanına gitmek için 18 Temmuz 2016 tarihinde, uçakla kente gelen Ferit İli, meskenine gitmek üzere havaalanında taksiye bindi. Taksi durağındakiler, Vilayeti’nin durumundan şüphelenerek polise haber verdi. İhbar üzerine Vilayeti’nin içinde bulunduğu taksiyi havalimanı girişinde durduran ve kimlik talep eden polis, hakkında yakalama kararı bulunan Ferit İli’nin taksiden inip kaçması üzerine peşine düştü.

İli, ‘dur’ ihtarına uymayınca, kendisini takip eden polisler havaya ateş etti. Havaalanının duvarlarını çevreleyen tel çitleri aşarak kaçmayı sürdüren İli, polisin ateşi sonucu hayatını kaybetti. Yapılan aramalara karşın Vilayeti’nin vefatına yol açan mermi çekirdeği bulunamadı.

YEREL MAHKEME 3 SANIĞA BERAAT, BİR SANIĞA 1 YIL 8 AY CEZA VERDİ

Ferit Vilayeti’nin vefatıyla ilgili Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada polis memurları H.S., E.S., H.U. ile Ali Aktoz, ‘kasten öldürme’ cürmünden ve ‘Çocuk Müdafaa Kanunu’nu ihlal’den ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası ile yargılandı. Yapılan yargılamada sanıklar H.U., E.S. ve H.S’nin beraatına karar verilirken, sanık Ali Aktoz ise ‘taksirle vefata sebebiyet’ cürmünden 1 yıl 8 ay mahpusa mahkum edildi.

HÂKİM KARARA ŞERH KOYMUŞTU

Mahkeme heyeti ortasında bulunan Hâkim Alaattin Karakaya ise karara şerh düştü. Aktoz’un başka polis memurlarının tersine amaç gözeterek ve nişan alarak kaçmakta olan maktule gerçek 5-10 metre aradan, 2-3 el ateş ederek vefatına yol açtığının sabit olduğuna dikkat çekerek, sanığın ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış taammüden yaralama’ cürmünü işlediği ve bu husus yeterince cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

İSTİNAF LOKAL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU: POLİSE 10 YIL CEZA

Ailenin avukatı Fırat Kılıç, mahkemenin kararına itiraz ederek, davayı istinaf mahkemesine taşıdı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde 2018 yılında tekrar görülen davada, sanık Aktoz’un aksiyonunun maktule yönelik ‘silahla taammüden yaralama sonucu öldürme’ hatasını oluşturduğu tarafında karar verilerek, Ali Aktoz’un 12 yıl mahpusa çarptırılmasına hükmedildi. Mahkeme heyeti, sanık hakkında indirim yaparak mahpus cezasını 10 yıla indirdi. Başka sanıklar H.K., E.S. ve H.S. hakkındaki beraat kararı ise değiştirilmedi.

YARGITAY 10 YIL MAHPUS CEZASINI ONADI

Aile, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin kararını 2019 yılında bu defa de Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi de belgeyi inceleyerek geçtiğimiz günlerde karara bağladı. Daire, istinaf kararının yerinde olduğuna hükmederek Ali Aktoz hakkında verilen 10 yıl mahpus cezasını onadı.

‘POLİS BU KARAR SONRASI TUTUKLANDI’

Ferit İli’nin vefatına ait devam eden altı yıllık hukuk çabasının Yargıtay kararı ile tamamlandığını söz eden avukat Fırat Kılıç, bu karar sonucu hayatını kaybeden İli’nin ailesinin acılarının kısmen de olsa dindiğini söz etti. Kılıç, “Ailesi adalete duydukları inancın boşa olmadığını bir kere daha gördüler. En azından altı yıllık hukuk uğraşının kısmen de olsa karşılığı oldu. Dava sürecinde hakkında isimli denetim önlemleri uygulanan ve vazifesine devam eden Aktoz, bu karar sonrası tutuklandı” dedi.

‘BU BİR CİNAYETTİ, BENİM ÇOCUĞUMU ÖLDÜRDÜLER’

Kararın kısmen de olsa içlerini rahatlattığını belirten baba Celal İli ise, “Benim oğlum daha 17 yaşındaydı. Bu olay yaşandığında çocuğumun elinde ne bir silah ne de bıçak vardı. Terörist de değildi. Yalnızca korktuğu için kaçmıştı. Lakin biz ailesi olarak bu olayın peşini hiç bırakmadık. Sonuna kadar uğraş ettik. Bu süreçte ailem dağıldı, evlat acısı çok güç. Allah kimseye vermesin. Bu bir cinayetti, benim çocuğumu öldürdüler. Benim oğlum daima 17 yaşında kaldı. Altı yıllık hukuk uğraşımız sonucunda adalet az da olsa yerini buldu. Gönül isterdi daha fazla ceza alsın lakin bu ceza da içimize su serpti” diye konuştu.