Emrah Apartmanı davasında sanıklar için 22,5 yıla kadar mahpus istemi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzelede yıkılan Bayraklı’daki Emrah Apartmanı’nda 30 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Zelzelenin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Hayati Uzun, statik-betonarme proje müellifi ve fenni mesulü Turgay Akkoçlu ve sürveyanı Hüseyin Alım Sert gözaltına alındı.

Turgay Akkoçlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Hayati Uzun ve Hüseyin Alım Sert, isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

Soruşturmanın akabinde şüpheliler hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olma’ kabahatinden mahpus istemiyle dava açıldı. Yargılama sürerken Hüseyin Alım Sert hayatını kaybetti. 3’üncü celsede ise Turgay Akkoçlu tahliye edildi.

FENALAŞTIĞI İÇİN DURUŞMAYA KATILAMADI

İzmir 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün davanın 5’inci duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık Turgay Akkoçlu ile şikayetçiler ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanık Hayati Uzun ise öncesinde kötüleştiği için, duruşmaya katılamadı.

İzmir’de bulunan Emrah apartmanında 30 kişi hayatını kaybetti.

22 YIL 6 AYA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Savcı temel hakkında mütalaasını açıkladı. Her sanık için ‘bilinçli taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olma’ cürmünden farklı başka 22 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istendi.

Duruşmada kelam verilen şikayetçi avukatları, muhtemel kast olduğunu düşündüklerini belirtip sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etti.

“KAÇMAYI DÜŞÜNMEDİM”

Sanık Turgay Akkoçlu, tutuklama talepleri üzerine, “Katılmıyorum. Arandığımı öğrendim an kendim polise gittim. Kaçmayı düşünmedim. Ben fenni mesulum. İnşaatı yapan bireyler hakkında bir şey olmadı. Ben eleştiriliyorum. Güya bütün kararları ben vermişim üzere davranılıyor, bu yanlıştır” dedi.

Sanıkların isimli denetimlerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dinlenmeyen şahitlerin dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.