Erdoğan’ın büyük müjdesi dünya basınında: Türkiye hedeflerine yaklaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Filyos’ta Karadeniz doğalgazının devreye alınması törenine katılacak. Başkan Erdoğan’ın vatandaşların merakla beklediği müjdeleri de açılış töreninde peşi sıra duyurması bekleniyor.

Türkiye’nin doğalgaz keşfi ve heyecanla beklenen tören bugün dünyanın da önemli gündem maddelerinden biri oldu.

“TÜRKİYE SEÇİM ÖNCESİ ENERJİ HEDİYESİ İÇİN SAHNE KURUYOR”

ABD medyası Karadeniz’de keşfedilen en büyük doğalgaz kaynağı olduğunu vurgularken Bloomberg ‘Türkiye seçim öncesi enerji hediyesi için sahne kuruyor’ başlığını kullandı. Gazete bulunan gazın Türkiye’nin yılda 53 milyar metreküp olan cari tüketiminin yaklaşık dörtte birini karşılamak için yeterli olacağına dikkat çekti.

“ENERJİ SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLAYACAK”

Arap medyası enerjide dışa bağımlılığını azaltacağını ve hane halkı faturalarını düşüreceğini vurguladı. ArabNews’de yer alan haberde, “Gaz sahasından üretilecek gaz, Türkiye’nin iç talebinin yüzde 25 ila yüzde 30’unu karşılayabildiği için Türk enerji sektörünün gelişmesine ve ekonominin büyümesine önemli katkı sağlayabilir.” ifadeleri kullanıldı.

GÜÇ KAZANAN TÜRKİYE

G-20 üyesi Türkiye’nin uluslararası toplumda nüfuz kazandığını kaydeden Nikkei Asia ise Karadeniz tahıl anlaşmasını örnek gösterdi. Nikkei Asia, başarılarını gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın peş peşe açılışlar yaptığnı yazdı. Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı gemisi TCG Anadolu’nun hizmete alındığını ve ilk yerli otomobil Togg’un yollara çıktığını aktaran Japon gazetesi, sırada Karadeniz’den çıkarılan doğalgaz için düzenlenecek tören olduğunu belirtti.

“ENERJİ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ GÜÇ”

İngiliz Financial Times gazetesi sahayı ‘Türkiye’nin en iddialı enerji üretim projesi’ olarak tanımlarken, Türkiye’nin geçen yıl akaryakıt ve doğalgaz ithalatına 80 milyar Dolar ödediğini ve Sakarya projesinin ülkenin enerji sektörü için önemli bir güç olduğunu vurguladı. Türkiye’nin projenin aşaması için 1,8 milyar dolar harcadığını ve önümüzdeki yıllarda üretimi artırmayı planladığı bilgisini veren Financial Times, tam kapasiteye ulaşıldığında günlük 40 milyon metreküp doğalgazın evlere ve işyerlerine servis edilebileceğini yazdı.

“TÜRKİYE HEDEFLERİNE YAKLAŞIYOR”

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Yunan medyası da projeye geniş yer ayırdı. Yunanistan’ın en büyük gazetelerinden biri olan Kathimerini gazetesi, Türkiye’nin büyük projelerine dikkat çekti. Beşinci nesil savaş uçağı, TCG Anadolu ve Togg’dan sonra Karadeniz’deki doğalgazın karaya çıkarıldığını yazdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*