Eurovision 2022 saat kaçta, hangi kanalda? Eurovision Türkiye’de yayınlanacak mı?

Avrupa’dan milyonlarca kişinin, her yıl büyük bir heyecanla takip ettiği esaslı müzik yarışı Eurovision için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl İtalya’nın kazanması sayesinde Torino’da düzenlenecek Eurovision’a 2013 yılında bu yana katılmayan Türkiye bu yıl da tertipte uzunluk göstermeyecek. Eurovisiyon 2022’de Avrupa kıtasından 40 ülke ve özel davetli olarak dahil edilen Avusturalya katılacak. Eurovision 2022 Türkiye’de hiçbir kanal tarafından yayınlanmayacak lakin Eurovision resmi YouTube hesabı üzerinden canlı yayın izlenebilecek.

Geçmişte her yıl Türkiye’nin de katıldığı, 2013 yılından bu yana yer almadığımız Eurovision gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu sene İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek 2022 Eurovision müzik yarışına 41 ülke iştirak sağlıyor.

EUROVİSİON 2022 SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA?

2022 Eurovision Müzik Yarışı birinci yarı finali 10 Mayıs 2022, ikinci yarı finali 12 Mayıs 2022’de gerçekleştirildi.

Eurovision finali ise 14 Mayıs 2022 tarihinde saat 22:00’de başlayacak.

66. Eurovision Müzik Yarışı Türkiye’de yayınlanmayacak, Youtube Eurovision 2022 resmi kanalı üzerinden izlenebilecek.

EUROVİSİON CANLI İZLE

HANGİ ÜLKELER KATILACAK?

Eurovision İtalya’nın kenti Torino’da bulunan Pala Alpitour’da gerçekleştiriliyor.

Müsabakaya 41 ülke iştirak sağlıyor. İşte müsabakaya katılacak ülkeler;

Arnavutluk, Avustralya, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandşya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Malta, Moldova, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, İngiltere

EUROVİSİON 2022 1. YARI FİNAL SONUÇLARI

Eurovision 2022 1. yarı finalinde Norveç, İsviçre, Yunanistan, Ermenistan, Ukrayna, İzlanda, Moldova, Litvanya, Hollanda ve Portekiz finale kaldı.

EUROVİSİON 2022 2. YARI FİNAL SONUÇLARI

Eurovision 2022 2. yarı finalinde Çekya, Belçika, Polonya, Azerbaycan, Estonya, Finlandiya, İsveç, Avustralya, Sırbistan ve Romanya finale kaldı.

EUROVİSİYON’A 2013 YILINDAN BERİ KATILMIYORUZ

2013 yılından bu yana katılmadığımız Eurovision’da birinci defa 1975’te Semiha Yankı ile yer alırken, son temsilcimiz ise 2012 yılında Can Bonomo oldu.

Akıllarda yıllardır birebir soru var. “Türkiye neden müsabakaya katılmıyor?.” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Eurovision’a neden katılmadığımızı açıkladı.

Oktay, “Türkiye 1975’ten bugüne 34 kere yarışa katıldı. 2009’da yarışın kıymetlendirme tekniği değişti. Sonuçları yüzde 50 tele oylama, yüzde 50 ulusal heyet belirlemeye başladı. TRT bu sisteme yönelik çekince belirtti. 5 ülkenin de her yıl direkt finale yükselmesi, eşitliğe karşıtlık teşkil etti. Daha adil bir sistem kurulduğu taktirde yarışa iştirak tekrar değerlendirilecektir” dedi.

GEÇEN YIL İTALYA KAZANDI

Hollanda’da 65’incisi düzenlenen Eurovision Müzik Yarışı’nı bu yıl “Zitti E Buoni” isimli müziğiyle İtalya kazandı. “Maneskin Rock” kümesi 524 puanla müsabakayı birinci bitirdi. 26 ülkenin yarıştığı finalde Fransa’dan Barbara Pravi’nin “Voila” isimli müziği ikinciliği, İsviçre’nin “Tout l’Univers” isimli kesimi da üçüncülüğü elde etti.

TEK BİRİNCİLİK SERTAB ERENER İLE

Türkiye müsabakaya birinci olarak 1975 yılında, Semiha Yankı’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” isimli müzikle katıldı ve yalnızca 3 puanla onuncu oldu. 1997’de Şebnem Paker, “Dinle” isimli müziğiyle üçüncü oldu. 2003’te Sertab Erener “Everyway That I Can” isimli müzikle ülkemize birinci ve tek birinciliği kazandırdı.

1983’de Çetin Alp, 1987’de ise Seyyal Taner ise sıfır puan puan almıştı.