İBB itiraz edecek: Bir kamu yeri daha imara açıldı

Kartal’daki kent parkı olarak planlanan 29 bin 625 metrekarelik kamu yeri, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılaşmaya açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İBB tarafından daha evvel kent parkı olarak planlanan İstanbul Kartal’daki kamuya ilişkin 29 bin 625 metrekare büyüklüğündeki kamu toprağının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan 3 Ağustos tarihli kararname ile 17 katlı yapılaşmaya açıldığını duyurdu.

Plan değişikliğine itiraz edeceklerini belirten Gökçe, kelam konusu arazinin evvel özelleştirme yönetimine devredildiği, akabinde da iktidar tarafından yapılan değişiklikle 17 kat yüksekliğinde ağır bir yapılaşmaya açıldığını bildirdi.

“KAMU TOPRAĞINI ÖZELLEŞTİRİP SATTILAR”

BirGün’ün haberine nazaran, daha evvel İBB tarafından kullanılan bu arazinin kent parkı olarak planlandığını aktaran Gökçe, “Burası olağanda kamu toprağı, özelleştirip satmış oldular. Özelleştirme Yönetimi tarafından kamu mülkiyetindeki alan, imar haklarını alarak satılmış olacak.

‘Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizde tahminen de sıcak paraya muhtaçlıkları var’ diye gerekçelendirilebilir. 20 yıldır bu türlü yapıldığı için, bu aslında kentleşmeye yönelik bakışları. Kent toprağına dolar yeşili üzerinden bakmak demektir bu” dedi.

“YANIT BİLE VERİLMİYOR”

Biz itirazımızı yapacağız” diyen Gökçe,”Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’na da yasal müddet içerisinde itirazımı ediyoruz. Bu itirazlarımız birçok sefer reddediliyor, hatta bazen karşılık bile verilmiyor. Biz bunları dava ediyoruz ve sonuna kadar da takip ediyoruz. Bu süreci de sonuna kadar takip edeceğiz. Ama burada bakış açısının farklılığı çok önemli…

Kent toprağını özelleştirip satmak olarak bakıyoruz. Meğer orada her kuşağın hakkı var. Halkımızın kıymetli gereksinimleri var. Bu muhtaçlıklar kamusal alanların tümüne yöneliktir. Bu, tıpkı vakitte farklı bakış açılarının da uğraşı demektir. Hiçbir kamusal alanı, park alanını, sıhhat tesis alanlarını sattırmamaya çalışacağız. Zira satılarak yönetilecek bir şey değil. Kamunun mülkü kamuda kalmalı” sözlerini kullandı.