İklim aktivistlerinden ‘yapışkan’ protesto: Ellerini ‘Van Gogh’ tablosuna yapıştırdılar

İngiltere’nin başşehri Londra’da iki iklim aktivisti, iklim değişikliğine dikkat çekmek için enteresan bir harekete imza attı. Başkentteki Courtauld Gallery’deki Van Gogh standına gelen aktivistler, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırdı.

DAHA EVVEL KENDİSİNİ KALE DİREĞİNE BAĞLAMIŞTI

İngiltere hükümetinin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak maksadıyla kurulan iklim aktivisti küme Just Stop Oil kümesi üyesi olan 21 yaşındaki Louis McKechnie, daha evvel ise geçtiğimiz mart ayında İngiltere Premier Lig takımlarından Newcastle ile Everton ortasındaki maçta kendisini kale direğine bağlayarak gündeme gelmişti.

GELECEĞİMİZ İÇİN KORKUYORUZ”

McKechnie, kendisinin ve aksiyoncu arkadaşının tutuklanmasının beklendiğini belirterek, “Bu resme yapışmış durumdayız zira geleceğimiz için korkuyoruz. Muhtaçlığımız olan değişikliği elde etmenin öteki bir yolu olsaydı, yapardık. Öteki her şeyi denedik” dedi.

Courtauld Gallery tarafından yapılan açıklamada, kelam konusu hareketin öğlenden sonra gerçekleştirildiği tabir edilerek, aksiyon nedeniyle galerinin günün geri kalanında ziyarete kapatıldığı aktarıldı. Açıklamada ayrıyeten, Courtauld Gallery’nin yarın olağan halde ziyarete açılacağı tabir edildi.

20 KERE TUTUKLANMIŞ

Daha evvel 20 kere tutuklanmış ve 6 hafta mahpus yatmış eski bir mühendislik öğrencisi olan McKechnie, İngiltere’nin iklim değişikliği aktivistleri ortasında en tanınan yüzlerden biri haline geldi.