Instagram’dan ‘cep yakan’ yeni özellik: Türkiye’de de kullanıma sunuldu

Dünyanın tanınan toplumsal medya uygulamalarından Instagram, abonelik sistemini ocak ayında kullanıma açmıştı. ABD’de 0,99 dolardan 99,99 dolara kadar değişen fiyatlarla sunulan özelliğe hudutlu sayıda kullanıcı erişebiliyordu. Toplumsal medya devi, artık abonelikleri Türkiye’ye getirdi ve TL cinsinden fiyatlarını da açıkladı.

ShiftDelete’in haberine nazaran; Onlyfans’ın ‘aboneliğe dayalı içerik’ sistemi öbür toplumsal medya platformlarına ilham oldu. Geçen sene Twitter, bağış mantığıyla çalışan Muhteşem Takip’i Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde kullanıma sunmuştu. İçerik üreticilere yeni bir gelir modeli yaratan bu sistem son olarak Instagram uygulamasına da geldi.

ABONELİK FİYATLARI 85 TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Instagram, Türkiye’deki App Store sayfasında bir değişiklik yaptı. Uygulama İçi Satın Alımlar kısmında ‘Instagram Subscriptions 77’ ve ‘Instagram Subscriptions 194’ üzere birkaç tane uygulama içi satın alma seçeneğini listeliyor. Buradaki 77 ve 194, abonelik fiyatlarını temsil etmiyor.

Görsel: ShiftDelete

Sayıların ‘ne manaya geldiği’ bilinmemekle birlikte, Instagram Türkiye için belirlenen abonelik fiyatları şu formda:

  • Instagram Subscriptions 72 (1 Ay): 60,99 TL
  • Instagram Subscriptions 77 (1 Ay): 60,99 TL
  • Instagram Subscriptions 194 (1 Ay): 84,99 TL
  • Instagram Subscriptions 191 (1 Ay): 84,99 TL

Şu an için iki fiyat gözüküyor olsa da, içerik üreticiler, takipçilerine bu fiyat aralıklarında rastgele bir meblağ üzerinden abonelik sunabilecekler. Örneğin sistemin faal olduğu kimi Türkçe hesaplarda abonelik fiyatının 66,99 TL olduğunu görebilirsiniz. Toplumsal medya şirketi, bu noktada içerik üreticiye inisiyatif hakkı tanıyor.

ABONELİĞİN MAKSADI NE?

Kelam konusu özelliğin emeli; içerik üreticilerin direkt hitap ettikleri kitle sayesinde para kazanmasını sağlamak.

Bir hesaba abone olduğunuzda şu ayrıcalıklara erişeceksiniz:

  • Abone rozeti: Abone olduğunuz hesaba bildiri gönderdiğinizde ve paylaşımlarına yorum yaptığınızda kullanıcı isminizin yanında size özel bir rozet gözükecek.
  • Abonelere özel öykü ve canlı yayın: Hesabın yalnızca abonelerine açık olacak halde paylaştığı kıssaları ve canlı yayınları görebileceksiniz.

Halihazırda Instagram’dan eser satarak, reklam alarak ve sponsorluk mutabakatları yaparak para kazanılabiliyor. Lakin abone ol özelliği sayesinde içerik üreticinin gelir kazanmasına direkt takipçileri yardımcı olabiliyor.

Bu ortada 2023’e kadar Meta, gelirden komite almayıp yüzde 100’ünü hesap sahibine aktaracak.