Kanlı ay tutulması nedir? Ay tutulması ne vakit?

Burçlar ve astroloji ile ilgilenenler son günlerde ‘Kanlı ay tutulması’ ile yakından ilgileniyor. Kanlı ay tutulmasının sonuçları astroloji meraklılarınca araştırılıyor. Yılın birinci ay tutulması olan kanlı ay tutulması 16 Mayıs pazartesi günü gerçekleşecek.

KANLI AY TUTULMASI GERÇEKLEŞTİ Mİ?

Günlerdir beklenen ay tutulması Türkiye saati ile 06.29’da başladı. Afrika, Amerika ve Avrupa’dan görülen kanlı ay tutulması Türkiye’den ise kısmen görüldü. Ay tutulması saat 09.52’de sona erdi.

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay tutulması, Dünya’mız Güneş ile Ay ortasına girerek Ay’a düşen ışığı kestiğinde gerçekleşir. Bir diğer deyişle, Ay tutulması sırasında Dünya’nın gölgesini Ay üzerinde görebiliriz.

Güneş tutulmasından bir farkı da şudur: Güneş tutulmasının ne kadar görülebileceği, Dünya üzerindeki gözlemicinin pozisyonuna bağlıdır. Ay tutulmasında ise gezegenimizin neresinde olursanız olun, Ay gökyüzünde görülebildiği surece Ay tutulmasını da izleyebilirsiniz.

Güneş tutulmasının derecesi de coğrafik pozisyona bağlıyken Ay tutulmasında gözlemcinin coğrafik pozisyonu, tutulmanın derecesini belirlemez.

Ay tutulmalarının da üç tipi vardır:

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

NASA’ya nazaran Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya’nın tam aksi istikametlerinde hizalanır. NASA, “Ay bütünüyle Dünya’nın gölgesinde kalıyor olsa da, bir ölçü Güneş ışığı Ay’a ulaşır” diye ekliyor.

Lakin bu Güneş ışığı Dünya’nın atmosferinden geçerken, mavi ışığın büyük kısmı atmosfer tarafından filtrelenir ve Ay kırmızı görünür. Bu nedenle bu olaya “Kanlı Ay tutulması” da denir.

Dünyamızın yarıçapı, Ay’ınkinin dört katı genişliğinde olduğu için, gölgesi de geniştir ve tam Ay tutulması 104 dakikaya kadar sürebilir.

KESİMLİ AY TUTULMASI

İsminden de anlaşılabileceği üzere, kesimli Ay tutulmasında Ay’ın sırf bir kısmı Dünya’nın gölgesinde kalır.

Tutulmanın derecesine nazaran, koyu kırmızı ve bazen de kömür grisi bir gölge görülebilir.

Bu renkler, gölgede kalan ve ışık alan bölgeler ortasındaki farklılıktan kaynaklanır.

NASA’ya nazaran kesimli Ay tutulması yılda iki defa gerçekleşir.

Bir sonraki kesimli Ay tutulması 18-19 Kasım’da bekleniyor ve Kuzey-Güney Amerika’dan, Avustralya’dan ve Avrupa ile Asya’nın makul kısımlarından izlenebilecek.

Ay tutulmaları sırasında Dünya, Güneş ile Ay ortasında kalır ve Ay üzerinde Dünya’nın gölgesi oluşur.

GÖLGELİ AY TUTULMASI

Bu olay, Ay Dünya’nın yarı gölgesinden geçerken gerçekleşir ve daha zayıf bir gölge oluşur. Münasebetiyle bu tutulmalar daha az barizdir ve insan gözü tarafından çarçabuk algılanamaz.

Bu nedenle bu tutulmalar ekseriyetle gök olayları takvimlerinde kendisine yer bulamaz.