Kars’taki ‘Peynir Müzesi’ne ziyaretçi akını

Türkiye’de geçtiğimiz şubat ayında bir birinci daha yaşandı…

Kars’ta, “Dünya’nın 18. Peynir Rotası” olarak tescillenen ‘Peynir Müzesi’ açıldı.

30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği müze yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başladı.

Yaylalardaki hayat, peynir üretimleri…

Müzede ahır kısmı, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki hayat ve peynir üretimi, peynirin imalat serüveni anlatılırken; geçmişten günümüze peynir imalinde kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor. Dere Tabyası’nın tarihçesinin de anlatıldığı kısmın yer aldığı müzede temsili Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, gravyer üretim salonu, peynir salonu, Kars konutları, şefin kısmı, atölye kısımları de bulunuyor.

3 ayda 12 bini aşkın kişi gördü

İHA’nın haberine nazaran müze, hem bölge halkı hem de turistler tarafından ağır ilgi görüyor. Şubat ayından bugüne kadar ziyarete gelen bireylerin sayısı ise 12 binin üzerinde.

“Gurur verici”

Müze Müdürü Yeşim Koç, ilgiden şad olduklarını söyleyerek “Gurur verici, ziyaretçi sayımız inşallah daha fazla olacaktır, daha da artacaktır.” halinde konuştu.

“Müzenin tarihini bilmek gerekiyor”

Peynir Müzesi’nde tarihi anlatmak gerektiğini belirten Koç, şu sözlerle devam etti:

“Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Tıpkı vakitte Dere Tabyası olarak biliniyor. Bilhassa tarihi açıdan bizim için kıymetliydi bu bina, tarihimizde kesinlikle gelen konuklarımıza anlatmamız gerekiyordu.

“Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz”

İçerisine girdiğimiz vakit burada bilhassa Kars peynirlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz. Kars peynirlerinin külliyen imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz.”