Konutta arz talebi karşılamıyor

Konuta talebi artıran en kıymetli nedenler ortasında evlilikler, boşanmalar, öğrencilerin üniversite kazanarak eğitim için diğer bir kente gitmesi, kiracıların daire alması ve artan nüfus üzere ögeler yer alıyor.

Ülke genelinde yıllık evlilik sayısı ortalama 550 bin olarak gerçekleşirken, son yıllarda boşanan çift sayısının ortalaması ise 150 bini buluyor.

Her yıl 300 bine yakın öğrenci öbür kente göç ediyor

AA’nın haberine nazaran; Her yıl üniversite kazanarak öteki kente göç eden öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğu iddia edilirken, yeni mezun olan yahut iş bulan gençlerin sayısı da artıyor.

Türkiye genelinde son yıllarda konut sahipliği oranı azalsa da birikim yaparak ikamet yahut yatırım emelli konut alımı talebi de sürüyor.

Son 5 yılda Türkiye’de el değiştiren konut sayısı 7 milyon 125 bini bulurken, konut sahipliği oranında yaşanan gerileme bu alandaki muhtaçlığı gözler önüne seriyor.

Yıllık yeni konut gereksinimi 800 bine yaklaştı

Dal temsilcilerine nazaran, kelam konusu talepler nedeniyle yıllık yeni konut muhtaçlığı 800 bin adede yaklaşırken, son yıllarda üretimin azalması nedeniyle konuta erişimde sorunlar yaşanıyor.

Üretim 550 bin adetlerde seyrediyor

Üretimin azalmasının nedenleri ortasında “maliyetlerin artması, arsa fiyatlarındaki yükseliş ve arzındaki düşüş, iktisattaki dalgalanmalar” üzere problemler bulunuyor.

2019’da taban yapan ruhsat müsaade adedi toparlanmaya başlasa da üretim hala istenilen düzeye ulaşamadı ve yıllık 550 bin adetlerde seyrediyor.

“Son 3 yılda yeni konut ruhsat müsaadesi 1,58 milyon adet”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Heyeti Lideri Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllık konut gereksiniminin 800 bin adede yaklaştığını belirterek, son periyotta üretimde problemler yaşandığını söz etti.

Her ne kadar 2019’dan evvel yeni konut ruhsatı için yapılan müsaade müracaatları yüksek olsa da son 3 yıldır bu alanda önemli gerileme yaşandığını aktaran Durbakayım, “2019’da 319 bin adetle taban yapan konut ruhsat başvurusu, 2020’de 55 bin adet, 2021’de 710 bin adede yükseldi. Son 3 yılda yapı müsaadesi alınan daire sayısı 1,58 milyon adet olarak gerçekleşirken, gereksinim duyulan üretim adedi 2,4 milyondu. Arz talebin hayli gerisinde kaldı.” diye konuştu.

“Destek paketi arzın artması için bir kıvılcım olacak”

Nazmi Durbakayım, yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış projeler için ayrılan 20 milyar liralık dayanağın, konut arzının artması noktasında “ilk kıvılcım” olacağını söyledi.

Açıklanan alternatifli takviye paketleriyle konut gereksinimi olanların faiz yükünün azaltıldığını belirten Durbakayım, paketlerin, maliyetlerden ötürü paha artışı yaşayan konut fiyatlarına erişimi kolaylaştıracağını söz etti.

Durbakayım, “Aynı vakitte başta döviz ve altın olmak üzere makroekonomi üzerinde baskı yaratan stabil yatırımların gerçek iktisada kazandırılmasını da değerli bir atak olarak görüyoruz.” dedi.