Marlon Brando yerine sahneye çıkmıştı: Sacheen Littlefeather, Oscar’dan 50 yıl sonra gelen özrü kabul etti

Marlon Brando’nun 1973 yılında “Baba” (The Godfather) sinemasındaki rolüyle kazandığı Oscar Ödülü’nü protesto maksadıyla reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather, Oscar merasimlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 50 yıl sonra gelen özrünü, kendisi için düzenlenen özel aktiflikte kabul etti.

‘BU ÖZRÜ, TÜM MİLLETLERİMİZİN DE HAK ETMESİ GEREKTİĞİNİ BİLEREK KABUL EDİYORUM’

Littlefeather, kendisi için Los Angeles’taki Akademi Müzesi’nde düzenlenen “An Evening with Sacheen Littlefeather” isimli özel aktifliğe katılarak, “Bu özrü kabul etmek için buradayım. Yalnızca benim değil, tüm milletlerimizin de bu gece bu özrü duyması ve hak etmesi gerektiğini bilerek kabul ediyorum. Şimdi, seyirciler ortasındaki tüm Hintlilerin ayağa kalkmasını istiyorum. İnsanlarımıza bakın, birbirinize bakın ve hepimiz hayatta kalanlar olarak durduğumuz için gurur duyun” tabirlerini kullandı.

Littlefeather kelamlarına şöyle devam etti:

“Lütfen, ben öldüğümde, gerçeğinizi her savunduğunuzda, benim sesimi, milletlerimizin ve halkımızın sesini canlı tutacağınızı her vakit hatırlatın. Ben Sacheen Littlefeather olarak kalacağım. Teşekkürler.”

NE OLMUŞTU?

Marlon Brando, ABD sinema bölümünün, Kızılderilileri barbar ve cani göstermesini protesto ederek, Oscar Ödülü’nü reddetmesi için merasimde Sacheen Littlefeather’in sahneye çıkmasını istemişti. Sahneye çıkan Littlefeather, ırkçı telaffuzlarla karşı karşıya kalmıştı.

Bugün 75 yaşında olan Littlefeather, Oscar’da sahne alan birinci Amerikan yerlisi olmuştu. Oyuncular sendikasının bir üyesi olan Littlefeather, 60 saniye süren konuşmasında Amerikan yerlilerine karşı cümbüş bölümünde yer alan önyargıları yeren bir konuşma yapmıştı.

Littlefeather, konuşmasında şu sözleri kullanmıştı:

“Merhaba ben bir Apaçi’yim, tıpkı vakitte Amerika Yerlilerinin Olumlu Temsili Ulusal Komitesi’nin lideriyim. Bu akşam Marlon Brando’yu temsilen buradayım. Sizinle şu an vakit kısıtı hasebiyle paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan memnuniyet duyacağım. Maalesef Brando mükafatı kabul etmeyeceğini söyledi. Ve bunun sebebi ise sinema sanayisinin Amerika yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Umarım akşamınızı berbat etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir ortaya gelir. Marlon Brando ismine teşekkürlerimi sunarım.”

2004’te hayatını kaybeden Marlon Brando, Kızılderili ve siyahların hakları için etkin olarak çalıştı. Hollywood sinemasının Kızılderililere karşı tavrını pek çok yolla protesto etti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)