Miçotakis, ABD Kongresi’nde Türkiye’yi maksat aldı: Asla kabul etmeyeceğiz

Bir dizi ziyaret için ABD’de bulunan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, dün ABD Lideri Joe Biden’la görüşmüştü.

Bugünkü ziyaretlerine devam eden Yunan Başbakan, ABD Kongresi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.

“PUTİN DEĞİL, UKRAYNA KAZANMALI”

Konuşmasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine verdikleri takviyesi anlatan Miçotakis, Ukrayna-Rusya savaşı hakkında da konuşarak; “Ukrayna’nın yanında, Putin’in saldırısının ise karşısında duruyoruz. Rusya başarılı olmamalı” dedi.

TÜRKİYE’Yİ AMAÇ ALDI

Yunanistan-ABD ilgilerine de değinen Yunan Başbakan, kelamı Türkiye’ye getirdi. Ankara’nın bölgede “provokatif” bir duruş dergilediğini, Yunan hava alanını daima ihlal ettiğini ileri süren Miçotakis, Kıbrıs’ta iki devletli tahlili asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Kıbrıs’ın “bölünmesine” müsaade vermeyeceklerini tabir eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis; “…Buradan tüm otoriter başkanlara bir bildiri göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir bahse dikkat etmenizi rica ediyorum. Türkiye’nin işgali ve Kıbrıs’ın bölünmesi… İki devletli tahlili ve Kıbrıs’ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her vakit komşularına dostluk eli uzatır lakin komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için milletlerarası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir harekete müsaade vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşlarıda dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO’nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum” tabirlerini kullandı.

Yunan Başbakan’ın son cümlesiyle; Türkiye’ye F-16 satışının engellenmesi için Kongre’ye ileti verdiği söz edildi.

Miçotakis, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmanın sonunda; ABD’li senatörler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

KAYNAK: HABER7