Murat Kurum: 18 yaşını tamamlamış gençler aile konutunda artık konuk sayılır

Türkiye’nin gündeminde Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün öğlen saatlerinde projenin ayrıntıları açıklandı.

İlk günden ağır ilgi

Bu sabah itibariyle projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar bankaların yolunu tuttu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “İlk Konutum, İk İş Yerim” projesiyle ilgili son bilgileri aktardı.

“18 yaşını tamamlamış gençler aile konutunda artık konuk sayılır”

Sosyal konut projesinde birinci sefer gençlere özel kontenjan ayrılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, şu tabirleri kullandı:

“Sosyal konut projesine 18 yaşını tamamlamış gençler aile konutunda artık konuk sayılır. Ailesinin geliri ne kadar olursa olsun bu gençler yaşadıkları kentlerde toplumsal konutlara başvurabilecek. Miras nedeniyle aile konutlarında pay sahibi olanlar da müracaat yapabilecek. Ödemeler mukavele tarihi itibariyle başlayacak.” tabirlerini kullandı.

Başvuru sayısı 225 bine ulaştı

Müracatların bugün itibariyle başladığını belirten Bakan Kurum, müracaat sayısının 225 bine ulaştığını açıkladı.

“Noter huzurunda kuralarımızı çekeceğiz”

İlk temelin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle ekim ayında atılacağını söyleyen Kurum, “Ekim ayı sonuna kadar müracaatlarımızı almaya devam edeceğiz. Bugün müracaat yapanla ekim ayı sonunda müracaat yapan ortasında hiçbir fark yok. Noter huzurunda kuralarımızı çekeceğiz. Adaletli bir formda bu süreci yöneteceğiz.” şeklinde konuştu.

“10 Ekim’de müracaatlarımızı almaya başlayacağız”

Arsa ve iş yerleri müracaatlarıyla ilgili de açıklama yapan Kurum, “Arsa ve iş yerleri başvurunda 10 Ekim’de müracaatlarımızı almaya başlayacağız. 7 Kasım’a kadar devam edecek. Birinci etap konutlarımızı da en geç 2 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

“250 alt dalı bu projelerle harekete geçiriyoruz”

Bakan Murat Kurum’un açıklamalarına şu sözlerle devam etti.

“İlk çiviyi çaktığımızda 250 alt dalı de bu projelerle harekete geçiriyoruz. Evvel 100 bin, akabinde 200 bin yeni istihdam oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.