Petrol için dikkat çeken kestirim: 150 dolara çıkabilir

Rusya-Ukrayna savaşına dair gelişmeler piyasalarda ana gündem hususu olmaya devam ediyor.

Malezya merkezli petrol ve gaz piyasaları istihbarat platformu Oil Industry Insight Kurucusu Alahdal Hussein, Rus petrol ve gaz arzına alternatif bulmanın kısa müddette çözülebilecek bir sorun olmadığını söyledi.

Rus petrolüne yönelik AB ambargosunun global petrol arzı görünümünde önemli değişikliklere yol açacağını lisana getiren Hussein, şunları kaydetti:

“Doğacak tüm risklere gözlerini kapatıp bu yaptırımı uygulamayı göze aldıklarını farz edersek, AB’nin Rus petrolünü ikame edebilmesi için istikametini Afrika, Orta Doğu ve ABD’ye çevirmesi gerekiyor. Bu da fiyatların fırlamasına yol açar. Bu durum en çok Çin ve Asya ülkelerinin işine yarayacak zira Rusya, petrol arzının devamlılığını sağlamak için bu ülkelere fiyat indirimi sunacak.

Savaş bitmedikçe fiyatlar yüksek seyretmeye devam edecek. Rus petrol ambargosu hayata geçirilirse varil başına 150 doları görmek mümkün.”

“ARZDAKİ DARALMA FİYATLAR ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRIYOR”

Memleketler arası Petrol Ekonomisti Mamdouh Salameh ise şimdi Ukrayna krizi başlamadan yükselmeye başlayan petrol fiyatlarının 2014’teki taban düzeylerden sonra en önemli yükselişi gösterdiğini aktardı.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 2021’in ocak ayında yükselmeye başladığı ve yılı 95 dolarla kapattığı bilgisini paylaşan Salameh, fiyatların Ocak 2022’de 100 dolar düzeylerine ulaştığını söyledi.

Slameh, savaşın başlamasıyla varil başına 25-30 dolar artan petrol fiyatlarının piyasa dinamiklerine nazaran hareket ederek yükselişini yavaşlatmaya başladığını anlattı.

Son gelişmelerin petrol fiyatlarının mevcut 115 dolar düzeylerinden daha da üst çıkacağını gösterdiğini lisana getiren Salameh, “Şu anda OPEC+ kümesi ülkeleri de dahil olmak üzere günlük 2-2,5 milyon varilden fazla olmayan bir global yedek üretim kapasitesi kelam konusu ve arz tarafındaki bu daralma fiyatlar üzerindeki baskıyı artırıyor. Avrupa Birliği (AB) Rusya’dan petrol ithalatına yönelik yaptırım kararını uygularsa Brent petrol varil başına 140 doları bulabilir” diye konuştu.

“OYNAKLIĞIN DEVAM EDECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUM”

Columbia Üniversitesi Global Güç Siyasetleri Merkezi Kıdemli Araştırma Vazifelisi Christof Rühl ise petrol fiyatlarının kısa vadede yükseliş trendine girdiğini, fiyatların son birkaç aydır yüksek dalgalanmalara rağmen 110 dolar seviyesinde işlem gördüğünü tabir etti.

Mevcut devrin Çin de dahil olmak üzere global ekonomik aktivitede yavaşlama korkusu ve AB’nin Rusya’ya karşı petrol yaptırımlarını genişletmesi beklentileriyle geçtiğini belirten Rühl, “Birincisi fiyatları aşağı çekiyor, ikincisi ise fiyatları üst çekiyor ve bu durum global petrol fiyatlarında kaydedilen dalgalanmaları açıklıyor.

Bu oynaklığın devam edeceğini öngörüyorum. Eser tarafında global bir uyuşmazlık var. Benzin ve bilhassa dizel fiyatları ham petrol fiyatlarından daha fazla arttı. Bu, gözden kaçırılan değerli bir husus” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA