Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan RTÜK’e tenkit: Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor

Tarihçi müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlkadım Belediyesi tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen kitap fuarındaki söyleşiye katıldı. Aktiflik İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş’ın konuşmasıyla başladı. Akabinde kelamı alan Prof. Dr. Ortaylı, yaptığı konuşmasında televizyonda yanlış Türkçe konuşulduğunu söyleyerek, RTÜK’ün bu hususa eğilmesini istedi.

“RTÜK DENEN YERE DAİMA TEMBİH EDİYORUZ”

Ortaylı, “Bu RTÜK denen yere daima tembih ediyoruz. Bir hususta çalışırsanız herkes sizi fiyat, alkışlar. En azından benim gibiler. Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor. Bütün sunucular, bütün spikerler, beyefendiler ve özellikle hanımlar. Türkçede 8 tane sesli vardır. Bir sürü lisanın tersine vurgulama yoktur” diye konuştu.

“KİM ÖĞRETİYOR BUNU SANA”

Günlük hayatta yaşadığı bir olaydan da bahsederek Türkçenin yanlışsız kullanılmasını isteyen Ortaylı, “Lüzumsuz yere de her sesliyi uzatamazsın. Zira Türkçede sesli harf olmayan hece yoktur. İki sessiz yan yana gelmez. Türk hecesi dediğin kesinlikle bir sesli ihtiva eder. Daha ne diye vurguluyorsun seslileri. Kim öğretiyor bunu sana. Merhum Sinanoğlu ‘Casuslar yapıyor bunu’ sıkıntısı sinirlendiğinde” diye konuştu.