Reuters: ABD’li yetkililer Ukrayna’ya verilen uzun menzilli silahlardan kaygılı

Batı ülkelerinin Ukrayna’ya akınların başladığı 24 Şubat’tan bu yana gönderdiği uzun menzilli silahlar ve ağır silah sistemleri ABD’de üst seviye yetkililer ortasında görüş ayrılıklarına neden oldu. Washington idaresinin Ukrayna’ya daha fazla silah göndermeye istekli olduğu belirtilirken birtakım ABD’li yetkililer ise silahların kullanımına ait hudutların korunması gerektiğini vurguladı.

Reuters haber ajansının üç ABD’li yetkili ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, Washington’da Ukrayna idaresinin ağır silah taleplerine karşılık verilmesi konusunda dikkatli olunması gerektiği konusunda görüşler mevcut. Buna nazaran, Kiev idaresiyle yapılan görüşmelerde gönderilen silah ve silah sistemlerinin kullanımıyla ilgili makul sınırlamalar konulmaya çalışıldığı aktarıldı.

‘BIDEN İDARESİ DAHA İSTEKLİ HALE GELDİ’

Haberde, “ABD’li yetkililer, Biden idaresinin Kiev’e M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) tedarik etmeyi bile düşündüğünü söylüyor. Lakin ABD istihbaratı, bilhassa Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in hırslarıyla ordusunun performansı ortasındaki uyumsuzluğa dikkat çekerek artan riskler konusunda uyarıyor” tabirleri yer aldı.

Pentagon’un geçen hafta Danimarka’nın Ukrayna’ya Harpoon gemisavar füzeleri sağlayacağını açıkladığı hatırlatılan haberde, “Biden ve ABD’li müttefiklerin Ukrayna’ya daha uzun menzilli silahlar vermeye giderek daha istekli hale geldiği” belirtildi. Habere nazaran, ABD’li yetkililer Ukrayna’ya tedarik edilen uzun menzilli silahların savaşı tırmandırmak değil “Rus güçlerini püskürtmek” gayesi taşıdığını savundu.

‘İTTİFAKTA TARTIŞMA ALEVLENEBİLİR’

ABD’nin eski NATO büyükelçisi ve emekli korgeneral Douglas Lute ise Reuters’e verdiği demeçte kelam konusu silahların kullanımıyla ilgili görüş ayrılığının “İttifakta tartışmayı alevlendireceğini fakat Ukrayna’nın da ittifakın da bunu istemediğini” belirtti. Haberde, “Geriye kalan soru, savaş berbata giderse Ukrayna’nın stratejisini değiştirip değiştiremeyeceği, ABD’nin sağladığı silahların amaçlanan formda kullanılıp kullanılmayacağı” sözleri yer aldı.

‘SİLAHLAR SORUMLUCA KULLANILMALI’

Kiev’i 1 Mayıs’ta ziyaret eden Temsilciler Meclisi heyetinden Demokrat Jason Crow, tedarik edilen silahların Ukrayna’nın güneyinde kullanılacağını belirterek “Bu silahların sorumlu bir formda kullanılması gerektiğini yinelemeliyiz” demişti. Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines ise bu ay ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna savaşının ilerleyen günlerde “daha tırmanabilir ve öngörülemez” olabileceği yorumunda bulunmuştu.

‘YENİ ASKERİ YARDIM PAKETİ YOLDA’

ABD’nin Ukrayna’ya 24 Şubat’tan bu yana 3,5 milyar doları bulan silah yardımları Rusya basınının da gündeminde. Rusya’nın resmi haber ajansı TASS, CNN’e konuşan ABD’li üst seviye yetkililerin “ABD’nin önümüzdeki hafta Ukrayna’ya çoklu fırlatma roket sistemlerini de içerebilecek yeni askeri yardım paketi göndermeyi planladığı” tarafında bilgi verdiğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün yaptığı açıklamada “Batı’nın Ukrayna’ya Rus topraklarını vurabilecek silahlar tedarik etmesinin tansiyonu tırmandıracak önemli bir adım” olduğunu söylemişti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba hafta başında yaptığı açıklamada Batı ülkelerine daha fazla ağır silah göndermesi davetlerini yinelemişti.

LEND-LEASE YASASI DEVREYE GİRMİŞTİ

ABD Lideri Joe Biden, İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik ülkelere savaş materyalleri tedariğinde kolaylık sağlamak için çıkarılan Lend-Lease yasasını 10 Mayıs’ta onaylamış, buna nazaran Ukrayna ve başka Doğu Avrupa ülkelerine 2023 yılı boyunca askeri teçhizat ödünç verme yahut kiralamada kolaylık tanınması kararı alınmıştı. (DIŞ HABERLER)