Şanlıurfa’da konutlar ve millet bahçeleri yapılacak

Şanlıurfa’nın çehresini değiştirecek yeni projeler için düğmeye basıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ), kentte inşa edilecek yapılarla ilgili açıklama yaptı.

Buna nazaran, 2 bin 2 konut inşa edilecek ve 3 ilçede millet bahçesi yapılacak.

Uzun vadeli düşük taksitlerle konut sahibi olma fırsatı

TOKİ’den yapılan açıklamaya nazaran, piyasa şartlarında mesken alması mümkün olmayan dar ve orta gelirli vatandaşları, uzun vadeli düşük taksitlerle konut sahibi yapmak için Şanlıurfa’da yeni projeler hayata geçirilecek.

Yatay mimari temel alınacak

Başkanlık, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Batıkent Mahallesi’nde dört etapta toplam 1756 konut yapacak. TOKİ, yatay mimarinin temel alındığı, mahalle kültürünün yaşatılacağı proje ile parkı ve toplumsal donatıları olan yeni bir hayat alanı oluşturacak.

İhale tarihleri

İlk etapta inşa edilecek 441 konutun ihalesi 5 Eylül, ikinci etaptaki 303 konutun ihalesi 6 Eylül, üçüncü etaptaki 603 konutun ihalesi 7 Eylül ve dördüncü etaptaki 409 konutun ihalesi ise 8 Eylül’de yapılacak.

Şanlıurfa’daki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında da Merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2. etabında 246 konut yapılacak. Bu projenin ihale tarihi de 5 Ağustos olarak belirlendi.

Millet bahçelerinin ihale tarihleri aşikâr oldu

Şanlıurfa’nın Birecik, Akçakele ve Ceylanpınar ilçelerinde yapılacak millet bahçelerinde, toplumsal donatı alanları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları hizmete sunulacak.

Birecik’teki millet bahçesinin ihalesi 6 Temmuz, Akçakale millet bahçesinin ihalesi 18 Temmuz, Ceylanpınar millet bahçesinin ihalesi de 19 Temmuz’da yapılacak.

13 bin konut teslim edildi

TOKİ, Şanlıurfa’da dar gelirli ve konutu olmayan vatandaşların barınma gereksinimini karşılamak için imaline başlanan 16 bin konuttan 13 bin 931’ini hak sahibi vatandaşlara teslim etti.

AA’nın aktardığına nazaran, TOKİ, kentte çağdaş ve son teknolojiye sahip 6 hastane, 3 spor salonu, 28 okul, 16 cami, 3 kamu hizmet binası, 18 ticaret merkezi inşa etti.