Şekeri de çökerttiler! CHP’li İlhami Özcan Aygun: ‘Hangi şirketler büyük vurgun yapmaktadır’

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili cumhurbaşkanı kararı ve Ticaret Bakanlığı bildirisi ile kamış yahut pancar şekerinde tarife kontenjanı ölçüsü 400 bin ton olarak belirlendi.

15 Ekim’e kadar yapılacak bu ithalat için ayrıyeten sıfır gümrük vergisi uygulanacak. İthalat yetkisi ise şeker piyasasını yönetmekle misyonlu Türkşeker yerine özel firmalara verildi.

Bu gelişmeyi yorumlayan isimlerden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, birtakım firmaların karar çıkmadan 10 gün evvel Hindistan, Pakistan ve Polonya’dan ithal ettikleri şekeri gemilerde beklettiklerine işaret ederek “Cumhurbaşkanlığı kararı ile şeker depolardan çıkarken gemiler limanlara yanaşmaya başlamıştır. Hangi şirketler büyük vurgun yapmaktadır” sorusunu yöneltti.

Şeker-İş Sendikası ise 400 bin ton şeker ithalatının iddiası kıymetinin 320-350 milyon dolar seviyesinde olacağını açıkladı. Bu yıl şeker ithalatına uygulanacak vergi oranının yüzde 135 seviyesinde olduğuna işaret eden Şeker-İş, sıfır vergi uygulamasıyla bu vergiden vazgeçileceğine de dikkat çekti.