Terkoğlu sözleri yazdı: SBK’ye aracı olan MİT yöneticileri mi var?

Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Terkoğlu, on yıl evvel Seran K. ve Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davaya ait yeni soruları gündeme getirdi. İş beşerinin 5 yıl 10 ay mahpus cezası aldığı belgede kararın, dolandırıcılık ve sahtecilikten kurulduğunu hatırlatan Terkoğlu yazısında, “Mahkeme, Uzuner’in SBK’yi devreye soktuğunu söylüyor. Pekala SBK, Uzuner ile nasıl tanıştı?” sorusunu yöneltti ve akabinde cevapları paylaştı:

“SBK’nin 25 Aralık 2012’deki mahkeme sözünde yazıyor:

‘Ahmet Uzuner ile öncesinden tanışıklığım yok. Ankara’dan tanıdığım X vasıtası ile, kendisi MİT Müsteşarlığı’nda müsteşar yardımcısıdır, tanıştım.’

SBK, MİT yöneticisinin ismini açıkça söylemiş. Ben ise gizledim. Çünkü MİT çalışanının kimliğini ifşa etmek cürüm. Hakikat mu söylüyor? Yani dolandırıcılıktan karar giyen SBK’ye aracı olan MİT yöneticileri mi var? Yoksa SBK, MİT’in ismini mı kullanıyor?

Yanıtlarını ararken diğer bir evraka rastladım. Dava sanıklarından Seran K’nin, 10 Ağustos 2011’de, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda verdiği tabirden kelam ediyorum. Seran K., sanık olmanın dışında, evrakın adeta itirafçısı. F.T’nin işyerine geçersiz senetle icraya gittikten sonra olanları savcıya şöyle anlatmış:

‘Haciz süreci bittikten sonra Beşevler’de bulunan Atlı Spor Kulübü’ne gittim. Haciz sonrası SBK ile orada görüşecektik. O esnada Atlı Spor Kulübü’nün önünde, MİT’te üst seviye yönetici olduğunu bildiğim X’in arabasını de gördüm. Otomobilin plakasını ve modelini şu an hatırlayamıyorum. Lakin aracın başında X’in muhafazası da vardı. Ben, Atlı Spor Kulübü’nün restoran kısmına geçtiğimde, SBK’nin X ile hararetli ve samimi bir formda konuştuklarını gördüm. Yanlarına gitmek isterken SBK el işaretiyle uzaklaşmamı isteyince oradan ayrıldım.’

Tutanakta tekrar X’in ismi açıkça yazıyor. Ben gizledim. Seran K., kelamlarının ciddiyetinin farkında ki tabirini şöyle bitirmiş:

‘Anlattığım detayların can güvenliğim açısından bilinmeyen tutulmasını istiyorum.’ (…)”