TİKA’dan Filistinli lokal kooperatiflere tarım dayanağı

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı, Filistin’in Selfit kentinde faaliyet gösteren Filistin Pazarlama Kooperatifleri ile yürütülen proje kapsamında, Kooperatife ilişkin emlak üzerinde kurulan serada ve aloe vera tarlasında ekim yapıldı.

Damlama tekniği ile otomatik sulamanın kullanıldığı ve 52 kooperatif üyesinin faydalanacağı serada, çilek üretiminin yanı sıra başta fasulye olmak üzere kimi besin eserleri yetiştirilecek.

Aloe vera ekimi yapılacak 2 bin metrekarelik alana sahip tarlada da yılda 3-4 sefer eser alınacak. 280 kooperatif üyesinin faydalanacağı tarladan elde edilen mahsul ferdî bakım eserleri üreten tesislere pazarlanacak.

Maliyedi düşürmek için güneş gücü kullanılıyor

Selfit’e bağlı Deyr Ballut semtinde bulunan bir tesiste de kooperatif üzerindeki mali yükü hafifletmek için güneş gücü ünitesi kuruldu. Kelam konusu binada Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç edilmek üzere kekik, acur turşusu, acı biber sosu ve misal eserler üretiliyor.

Yine tıpkı tesise kurulan kekik kurutma fırını ile de vakitten tasarruf ederek üretimin arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, güneş altında yapılan kurutma süreçleri yerine Türkiye’de üretilen kurutma fırını kullanılacak. Proje, 56 Filistinli aileye katkı sağlayacak.

Makineler Türkiye’den temin ediliyor

Ey-Zeytun Kooperatifi’ne temin edilen hamur ve şekillendirme makineleri de üretimin artmasını sağlayacak. Bölgede bulunan okullara ekmek ve hazır yemek sağlayan kooperatif, Türkiye’den temin edilen tam otomatik makineler ile üretim kapasitesini arttıracak.

48 kooperatif üyesinin faydalanacağı proje, 2 çalışana ve 6 dağıtıcıya istihdam sağlayacak.