Timothy Ash, ‘Kılıçdaroğlu Seçilirse Türkiye’ye Para Akacak’ Deyince Yandaş Medyanın Dikkatini Çekti

Bluebay Varlık Yönetimi Kıdemli Stratejisti ünlü ekonomist Timothy Ash, bizi bizden daha iyi ifade eden bir İngiliz olarak ekonomi ve finans dünyasının takip ettiği biri isim. Fon roadshowları yani kısaca finansman sağlamak, yatırım bulmak amaçlı ekonomi yönetimlerinin ilk adres olarak belirlediği Londra toplantılarının vazgeçilmez davetlisi olan Ash, yine 20 Aralık 2021 döviz kuru oynaklığı olarak literatüre geçmeye aday günden sonra yaptığı açıklamalarla yandaş medyada ‘kinayesi’ anlaşılmayarak manşet olmuştu. Bu kez de itirafıyla dikkat çekti.

Timothy Ash, gelişmekte olan ekonomiler üzerinde deneyimli biri isim olurken, ilgilendiği iki ülke var: Rusya ve Türkiye. Twitter hesabında da şahsi görüşlerini dönem dönem paylaşıyor.

Erdoğan hükümeti ekonomi yönetimini onaylamadığını her fırsatta vurgularken, yer yer kinayeli paylaşımları da tam anlaşılmıyor.

O günlerde bu paylaşımdaki ironiyi görmeyen ya da görmek istemeyen bazı medya kuruluşları,

Açıklamayı bir hayranlık ifadesi olarak haberleştirmişti.

Hatta bu paylaşımlara Timothy Ash de o dönem tepki vermişti.

Aradan 1,5 yıl geçti. O dönem zirve sandığımız kur seviyesinden daha yüksekteyiz. Hem de buralara öyle 1 günde gelmedik. Ayrıca o dönemin yaklaşık 2 katı enflasyona düştü diye seviniyoruz. Daha fazla cari açık, daha fazla dış ticaret açığı veriyoruz. 50 bin canımızı kaybettiğimiz bir deprem felaketimiz, yaklaşık 15 kişiyi kaybettiğimiz afet bölgesi sellerimiz, deprem korkusundan uyuyamayan milyonlarca insanımız var. Ve tam 2 ay sonra seçimlerimiz var.

Timothy Ash bu ortamda muhalefet partilerinden oluşan Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi halinde olabileceklere dair bir yorum yaptı.

Yorumda Ash, ‘Kılıçdaroğlu Mayıs’taki seçimi kazanırsa, Türkiye Batı cephesine yeniden kollarını açacak’ derken, ‘Kemal Bey’in ilk yurt dışı ziyareti kesinlikle Washington DC veya Brüksel olacak’ tahmininde bulundu ve devam etti:

Büyük miktarda Batı finansmanı geri akacak – yaklaşan Türk patlaması.

Sosyal medyada bu yorumu olumlu bulanlar oldu.

Ash’in yorumunu ekonomideki yapısal sorunlar için yeterli görmeyenler oldu.

“Dış mihrakların” yorumları dikkat çekti.

Suudi, Rus ya da Katar sermayesine sorulmayan sorular soruldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin son Londra toplantısında da bulunan Timothy Ash’in bu yorumunu medya kuruluşları farklı biçimlerde yorumladı.

Anlayamadığımız bir şekilde itiraf olarak da nitelendirildi.

www.ahaber.com.tr

Ash’in söyleminden yola çıkarak 3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidara gelen partinin genel başkanı olan Erdoğan’ın ilk ziyaretinin nereye olduğunu merak ettik.

14.11.2002 tarihinde yayımlanan plana göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, (o dönemin iktidar partisi genel başkanı) 18 Kasım Pazartesi günü Ankara`dan Yunanistan’ın başkenti Atina’ya hareket etmiş ve İspanya, İngiltere, İrlanda, Fransa ziyaretlerinde bulunmuş. 2007’de de Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası (Abdullah Gül seçilerek 11. cumhurbaşkanı olmuştu) Erdoğan, ilk ziyaretini ABD’ye yapmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri de üst düzey bir heyetle ING ve Standard Chartered Bank’ı 20 Mart 2023’te küresel bir roadshow düzenlemesi için yetkilendirdi.

Delegasyon, 20 Mart 2023’ten itibaren Avrupa’da grup telekonferansları ile fiziksel toplantılar için uygun olacak.

Kısaca seçimler sonrası ekonomideki yapısal sorunlar düzeldiği, Ortodoks politikalara dönüldüğü ve kalıcı olma sinyalleri verildiği takdirde uzun süredir Türkiye’den çıkan yabancı yatırımların dönüş yapabileceği öngörülüyor. Yatırım yapılabilir olmak ile “birilerinin güdümüne girmek” şeklindeki yatırımların farklı olduğu ekonomi çevrelerinde anlaşılır olabiliyor. Sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir