TMO Genel Müdürü Güldal’dan hasat değerlendirmesi: Randıman ve kalite çok yüksek

Edirne’de çeşitli temaslarda bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO merkezlerinde ağır bir alım gerçekleştirildiğini belirtti.

Ülke genelinde hububat hasadının verimli geçtiğini vurgulayan Güldal, TMO’nun buğdayda ton başına 7 bin 450 lira, arpada ise ton başına 6 bin 200 lira olan alım fiyatının üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını tabir etti.

TMO’nun bu yıl ağır bir alım gerçekleştirdiğini anlatan Güldal, şunları kaydetti:

“TMO olarak kendi üreticimizden aldığımız eserlerle stoklarımızı doldurmayı ve 2022-2023 tüketim periyodunda yurt içi kaynaklarımızı kullanmayı hedefliyoruz. Hasat bu yıl 2-3 hafta gecikmesine karşın yağış rejiminin olumlu seyretmesinden ötürü randıman ve kalite çok yüksek. Bereketli ve güzel gidiyor şükür. Haliyle Türkiye’de beklenen rekolte büyük oranda gerçekleşecek. Bu manada hububat özelinde verimli ve bereketli bir sene yaşıyoruz. Buradan tüm üreticilerimize yararlarının bereketli, eserlerinin bol olmasını diliyorum.”

Güldal, bundan sonraki yıllarda buğday ekiminin artması ve üreticilerin hububata yönelmelerini beklediklerini lisana getirdi.

“Üretim ülkeye yetecek ölçüde olacaktır”

Türkiye’nin önümüzdeki devirde hububat manasında sorun yaşamasını ön görmediklerine işaret eden Güldal, “Türkiye’nin kendisine yeten ölçüde üretimi kelam konusu olacaktır. Fakat Türkiye kıymetli bir ihracat ülkesidir, ziraî ihracat ülkesidir. Bu manada mamul hususlar içerisinde devletimizin düzenekleri ona müsaittir, ona nazaran ayarlanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA