‘Trump hayranı’ Brezilyalı önder Bolsonaro: Biden’la görüşmem şahaneydi

Brezilya’nın çok sağcı Devlet Lideri Jair Bolsonaro Amerika Tepesi’nde yaptığı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden ile evvelki gün yaptığı görüşmenin “harika” geçtiğini ve Biden’ın milletlerarası meseleleri çözmek için samimi bir irade ortaya koyduğunu söyledi.

Bolsonaro, olağanda eski ABD Lideri Donald Trump’a olan yakınlığıyla biliniyor. Ayrıyeten Bolsonaro, 3 gün evvel yaptığı diğer bir açıklamada Biden’ın seçim galibiyetiyle ilgili hala kuşkuları olduğunu söylemiş ve Trump idaresini bir defa daha övmüştü. Bolsonaro, Biden’ın başkanlığını tanıyan son dünya önderlerinden biriydi.

Bolsonaro’nun önümüzdeki ekim ayında gerçekleşecek seçimler için “seçim güvenliğiyle ilgili bir sorun gördüğü takdirde sonuçları tanımayacağına dair” telaffuzları, Brezilyalı önderin Trump’ı örnek almaya çalıştığı biçiminde yorumlanıyor.

Reuters’ın haberine nazaran, Bolsonaro ayrıyeten, ülkesinin silahlı kuvvetlerinin, Amazon yağmur ormanlarında kaybolan İngiliz gazeteci Dom Phillips ve Brezilyalı yerli uzman Bruno Pereira’nın bulunması için “yorulmadan” çalıştığını açıkladı.

AMERİKA TEPESİ NEDİR?

Amerika Doruğu 1994’te Miami’de geniş bir bölgesel ticaret serbestisi mutabakatı başlatmak isteyen devrin lideri Bill Clinton tarafından başlatılmıştı. Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) üyesi ülkelerin bir ortaya gelerek bölgesel gelişmeleri tartışması ve iştiraklerin sağlanması hedeflenen tepeye, ABD’nin ambargolar uyguladığı Küba’nın katılması geçen yıllarda da engellenmişti.

Bu dorukta, Orta ve Güney Amerika’dan ABD’ye olan göç akınını durdurmayı hedefleyen bir mutabakat imzalanması bekleniyor. ABD’nin, Küba, Nikaragua ve Venezuela’yı davet etmemesi üzerine Bolivya, Honduras, Guatemala ve El Salvador devlet liderlerinin akabinde Meksika Devlet Lideri Obrador da tepeye katılmama kararı almıştı. Tepeye devlet lideri seviyesinde katılacak ülkelerin; Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Şili, Kanada, Kosta Rika, Ekvador, Panama, Paraguay, Peru, Dominik Cumhuriyeti ve Uruguay olduğu bildirilmişti.

Bugün, doruğun son günü. (DIŞ HABERLER)