Tunç Soyer’den global kriz uyarısı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun Brüksel’de Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Küme ile bir ortaya geldi. Lider Soyer, global krizlerle gayret için işbirliği daveti yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in memleketler arası alanda rolünün güçlendirilmesi için üst seviye temaslarda bulunmak ve İzmir Konutu’nun açılışını yapmak üzere gittiği Brüksel’de Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Küme ile bir ortaya geldi.

Buluşmada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun da yer aldı.

SOYER: KÜLTÜRÜ BİR KALDIRAÇ OLARAK KULLANIYORUZ

Başkan Soyer, güç vakitlerden geçildiğini belirterek çevresel problemlerden besin krizine kadar bir dolu global sıkıntıyla başa çıkılması gerektiğini vurguladı.

Tüm bunlara karşı ellerindeki tek gücün demokrasi ve dayanışma olduğunu söyleyen Lider Soyer, bu tahribatla uğraş etmek için kültürü bir kaldıraç olarak kullandıklarının altını çizdi.

Eylül 2021’de İzmir’de düzenlenen Milletlerarası Kültür Doruğu’nda “döngüsel kültür” kavramını ortaya koyduklarını söyleyen Soyer, “Döngüsel kültür dört ayak üzerine oturan bir kavram. Tabiatla ahenk, birbirimizle ahenk, geçmişimizle ahenk ve değişimin kendisiyle ahenk. İzmir’deki çalışmalarımızı bu dört unsur üzerinden yürütüyoruz” dedi.

Soyer, global problemler için dayanışma ve işbirliği daveti yaparak konuşmasını tamamladı.

TORUN: DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK VE ADALET İÇİN UĞRAŞ EDİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ise Türkiye’de demokrasi, adalet ve özgürlük için çaba ettiklerini belirterek “Bu süreç içerisinde birebir vakitte daha âlâ bir hayat için çaba veriyoruz. 2019’daki seçimlerde büyük bir muvaffakiyet elde ettik. Artık yine bir seçim devrine giriyoruz. Bu yüzden sizlerle işbirliği ve dayanışma her zamankinden daha önemli” sözlerini kullandı.

AVRUPA BÖLGELER KOMİTESİ

Avrupa Bölgeler Komitesi, AB’nin lokal ve bölgesel temsilciler meclisidir. Gayesi, bölge liderlerini, belediye liderlerini, bölgesel ve lokal meclis üyelerini AB siyasetlerinin oluşturulmasına dahil etmektir. Yerel/bölgesel ve Avrupa seviyesindeki ikili yetkileri sayesinde, 27 AB üye devletinden 329 üye, bölgesel meselelerin ele alınmasında kilit bir rol oynar.