Ulusal TİHA Bayraktar AKINCI’dan LGK-82 ile başarılı atış

Milli TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) Bayraktar AKINCI, yerli olarak geliştirilen ve birinci defa bir İHA’dan atılan LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti) ile gerçekleştirdiği test atışında amacı tam isabetle vurdu.

Baykar açıklamasına nazaran, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli olarak üretilen yeni mühimmatların entegrasyon süreci devam ediyor.

Bu kapsamda ASELSAN tarafından geliştirilen LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti) ile 1 Temmuz’da gerçekleştirilen test atışı muvaffakiyetle tamamlandı. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan havalanan ve test boyunca ortalama 30 bin feet irtifada bulut üstünde uçan AKINCI’nın ateşlediği ulusal mühimmat LGK-82, bulut altında uçan Bayraktar TB2 SİHA’nın lazerle işaretlediği gayesi tam isabetle vurdu.

Genel gaye bombalarını lazer işaretleme sayesinde kilometrelerce uzaktan gayesini vuran akıllı mühimmatlara çeviren LGK, AKINCI tarafından gerçekleştirilen testte birinci kere bir insansız hava aracı platformundan atılarak misyonunu muvaffakiyetle tamamladı. AKINCI, LGK-82 attığı test uçuşunda kanat altında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve entegrasyon çalışmaları devam eden BEĞENİLEN Güdüm Kiti’ni de taşıdı.

BATMAN’DAN KALKIP, EGE’DEKİ MAKSATLARI VURDU

Dün sona eren ve NATO ögelerinin da yer aldığı Anadolu Kartalı Tatbikatına katılan Bayraktar AKINCI B, gerçeğe yakın savaş ortamında verilen misyonları de muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Ulusal TİHA AKINCI, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile birinci sefer Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılmış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021’de beri operasyonel olarak vazife yapan Bayraktar AKINCI TİHA, haziran ayı içerisinde İzmir Seferihisar’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatına katılmıştı. AKINCI, Batman’da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde belirlenen gayelere atışlarını muvaffakiyetle gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat mukavelesi imzalandı. Yapılan kontratlar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan bilgilere nazaran savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Ulusal TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.