Yargıtay’dan oyun karakteri hırsızlığı kararı: Ceza az bulundu

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, bir kişinin bilgisayar oyunundaki maddi kıymete sahip karakterini mail şifresini değiştirerek ele geçiren sanığın, 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus ve isimli para cezasına çarptırılması istemiyle yargılanması gerektiğine karar verdi.

Dairenin kararına nazaran, 2013’te bir kişinin bilgisayar oyunundaki 1500 lira pahaya sahip olan oyun karakteri, bir oburu tarafından mail şifresi müsaadesiz değiştirilerek ele geçirildi. Daha sonra bu oyun karakteri, ele geçiren kişi tarafından öbür 2 kişinin kullanımına sunuldu.

Oyun karakteri sahibinin şikayeti üzerine, kimliği tespit edilen kişi hakkında atılı kabahati işleyene 1 yıla kadar ceza verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 243’üncü unsurunda belirtilen “bilişim sistemine girme” cürmünden dava açıldı. Çanakkale 3. Asliye Ceza Mahkemesi de yargılama sonucu oyun karakterini ele geçiren sanığın atılı hatadan mahkumiyetine hükmetti.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yerel mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise kararı bozdu.

Dairenin kararında, sanığın maddi kıymeti olan sanal eşyayı ele geçirerek öbür 2 kişinin kullanıma sunduğu ve menfaat elde ettiğine vurgu yapılarak, hareketin TCK’nin 244/4’üncü hususunda belirtilen bilişim sistemine hukuksuz müdahale ederek çıkar sağlama kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

6 YILA KADAR MAHPUS

Yerel mahkemenin verdiği kararda cürüm vasfında yanılgıya düşüldüğüne işaret edilen Yargıtay kararında, kararın bu nedenle bozulmasına karar verildiği söz edildi.

TCK’nin 244/4’üncü unsurunda bilişim sistemine hukuka karşıt müdahale ederek haksız çıkar sağlayanlara 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası verilmesi öngörülüyor.