Yazışmalar ortaya çıktı: Kahramanmaraş’ta darbeye bu türlü hazırlanmışlar

15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsünün 6. yıldönümü yaklaşırken, yürütülen soruşturmalarda yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. 15 Temmuz akşamında Kahramanmaraş Vilayet Jandarma Komutanlığı’nda bir küme askerin kendi ortalarında oluşturdukları ve darbe teşebbüsünde neler yapacaklarını konuştukları WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı.

Yazışma şu biçimde:

“Personel Şube Müdürü olarak vazife yapan Teğmen Ş.K.: İlçe jandarma kumandanları Ç. yarbay yahut M. Binbaşı ile irtibata geçsin.

Tem Şube Müdürü olarak vazife yapan Binbaşı M.M.: Tez olun

T.T. isimli bir asker: Nurhak hazır komutanım

Yüzbaşı S.K.: Cerit hazır komutanım

Pazarcık İlçe Jandarma kumandanı Yüzbaşı U.B.: Pazarcık hazır komutanım

Üsteğmen O.K.: Bölükte toplandık kumandanım.

TEM Şube Müdürü Binbaşı M.M.: Arkadaşlar hazır olmayan var mı?

Üsteğmen V.: Afşin hazır kumandanım.

Pazarcık İlçe Jandarma Kumandanı Yüzbaşı U.B.: Aksu köprüsü toplandı. Takımları Narlı Karakolu’nda. Hazır kıta bekliyor.”

SES KAYDI DA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Darbe teşebbüsünün hayata geçirildiği 15 Temmuz 2016 tarihinde Kahramanmaraş’ta yaşanan olaylarla ilgili yeni ses kaydı da ortaya çıkmıştı. Ses kayıtlarında Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı Kumandan Vekili Jandarma Teğmen F.K.’nin nöbetçi Uzman Jandarma Kademeli Çavuş H.T.’ı arayarak “Hakimlerin, savcıların talimatlarını dinlemeyeceksiniz. Sırf benden buyruk alacaksınız. Valiymiş, kaymakammış, hakimmiş, savcıymış, kimseyi dinlemeyeceksiniz, yalnızca benim emirlerimi dinleyeceksiniz” halinde talimat verdiği ses kaydına yanmıştı. Uzman Jandarma Kademeli Çavuş H.T.’ın, “Komutanım bu genel değil, bir kümenin işi değil mi?” diye sorması üzerine Jandarma Teğmen F.K.’nın, “Hayır, iş bitmiştir ordu idareye el koymuştur” diye karşılık verdiği belirlenmişti.