Yunanistan silahlanmaya doymuyor, bu sefer ABD’den 40 adet savaş helikopteri istediler

Yunanistan’ın ABD ile 5 yıllığına imzaladığı Savunla Anlaşması’nın akabinde silahlanmaya doymayan Başbakan Kyriakos Miçotakis hükümetinin bu kere ABD’den 40 adet savaş helikopteri istediği ortaya çıktı. ABD Yunanistan’a geçen ay 1200 zırhlı araç hibe etmiş, Yunanistan bu zırhlı araçları Batı Trakya’daki Türkiye ile hudut bölgesi olan meriç Irmağı’na ve Ege Adaları’na göndereceğini açıklamıştı.

Yaklaşık on ay evvel ABD ile birlikte 5 yıllık Savunma Muahedesi imzalayan ve akabinde Batı Trakya ile Ege adalarında silahlanmaya yük veren Yunanistan’ın ABD’den daima yeni silahlar talebinde bulunduğu belirtildi.

BATI TRAKYA VE EGE’DE SİLAHLANMAYA DOYMUYOR

Batı Trakya’daki Dedeağaç (Evros) Limanı ile Girit Adası’ndaki Souda Askeri Üssü’nü ABD ile birlikte cephaneliğe çeviren Kyriakos Miçotakis hükümetinin bu kezyeni atak helikopterleri istediği belirtildi. Yunanistan’da Miçotakis hükümeti silahlanmaya devam ederken, artık de ABD’den akın helikopterleri talebinde bulundu.

SAVAŞ HELİKOPTERLERİNİN LİSTESİNİ ABD’YE İLETTİLER

Yunanistan’ daki Star televizyonunun özel haberinde belirtildiği üzere, Yunanistan Savunma Ekipmanları ve Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün 10 adet AH-64E Apache tipi atak helikopteri, 10 adet CH-47F Chinook tipi ağır nakliye helikopteri ve 20 adet UH-60 Blackhawk tipi işçi taşıyıcı savaş helikopteri almak üzer ABD’de yetkili mercilere talep edilen dilekçeyi gönderdiği ileri sürüldü.

ABD GEÇEN AY 1200 ZIRHLI ARAÇ HİBE ETMİŞTİ

ABD tarafından Yunan ordusuna hibe edilen toplamda 1.200 adet M1117 zırhlı araçtan 180 tanesi geçen ay Selanik limanına gelmişti. Yunanistan hibe edilen zırhlı araçları  Türkiye hududundaki Meriç Irmağı bölgesine ve Ege adalarına konuşlandırılacağını açıklamıştı.