Ziraat Bankası kredisinin peşinde: Golf alanına apartman yapılsın

Ziraat Bankası, Demirören Holding’e Doğan Medya’yı satın alması için kredi verirken teminat olarak İstanbul’daki Kemer Country’nin içindeki Kemer Golf and Country Club’ın golf alanları gösterildi. Demirören Holding kredi borcunu ödeyemeyince bu toprakların tapusu Ziraat Bankası’na geçti.

Bankaya teminat olarak verildiği periyotta İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB) bu emlakın imar durumunu değiştirmiş, böylelikle yerler kağıt üzerinde 500 milyon doları aşan bir kıymete gelmişti.

Fakat evvel mahkeme bu yeni imar planını reddetti, akabinde İstanbul Belediyesi imar planını değiştirip bu arsayı tekrar ‘spor alanı’ yaptı. Kredi teminatını nakde çeviremediği için büyük zararın eşiğinde olan Ziraat Bankası son olarak bir kere daha itiraz etti ve emlaka apartman yapmak için imar planı değişikliği talebini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi.

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, Ziraat Bankası A.Ş, İBB’nin 2020 yılında Kemer Country yerleşkesinin 300 dönümlük toprağı için yaptığı plan değişikliğine itiraz etti.

KARARA BAĞLANMADI, İADE EDİLDİ

‘Özel spor alanı’ işlevi verilen arazinin ‘özel proje alanı’ olarak belirlenmesini istedi. İtiraz dilekçesinde alanın yüzde 55’lik kısmının imara açılması, yüzde 45’lik kısmının ise DOP kesintisi yapılarak kamu eline geçecek halde düzenlenmesine yönelik imar planı değişikliği yapılması istendi.

İmar ve Bayındırlık Komitesi, itirazı karara bağlamadı yine pahalandırmak üzere müdürlüğüne iade etti.

‘KREDİ YÖNTEMSİZ VERİLDİ’

Kararın oylanması sırasında kelam alan CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı süreci şöyle anlattı:

Bu alan 2003’te spor alanı olmuş. Geçen devir, bakanlık spor alanlarını imara açmıştı. Davalar sonucu bakanlık planları iptal edildi.

Ziraat Bankası’nın elinde spor alanları kaldı. Artık, spor alanlarının imara açılmasını istiyor. 2018’de büyük bir medya holdinginin el değiştirmesi ile ilgili verdikleri kredi nedeniyle istiyorlar.

Medya kuruluşu el değiştirirken Ziraat Bankası, 750 milyon dolar kredi sağlamıştı. Lakin banka krediyi verdiğinde emlak spor alanıydı imar planları daha görüşülmemişti.

Hukuken donatı alanında kalan bir yeri banka nasıl teminat olarak kabul edebilir? Yöntemsiz bir iş.

Park alanında kalan bir yerim olsa, bankaya gidip 1 milyon lira kredi istesem, banka kredi verir mi? Elbette vermez, bunun bir mali karşılığı yok. O periyot her nedense bu alanlar krediye teminat olarak verildi. Çok değişik bir durumdayız.

‘ZARARINI KAPATMAK İÇİN İMARA AÇILMASINI İSTİYOR’

“Çiftçiyi desteklemek üzere kurulan Ziraat Bankası, çiftçiyi destekleyeceğine neden bir medya kuruluşunun el değiştirmesi için 750 milyon dolar kredi verir?” diye soran Balyalı “Ortaya çıkan tablo şu; daha imar planı değişmeden adapsız formda kredi verildi. Bakanlığın planları iptal oldu ve buralar tekrar açık spor alanı oldu. Artık Ziraat Bankası plana itiraz ediyor ve ‘alanın yüzde 55’ini imara açın’ diyor. Artık burası rezerv alan ilan edildi ve İBB yetkisinden çıkarıldı. Bu sürecin takipçisi olacağız. Ziraat Bankası kuruluş maksatlarına geri dönsün çiftçiyi desteklesin.750 milyon doları çiftçiye hibe olarak verse hayır duası alırdı. Adapsız kredi nedeniyle çok önemli kamu ziyanları yazıldı. Ziyanının kapatılması için arazinin imara açılmasını istiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)