Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’nde kötü muameleye suç duyurusu

Gaziantep’te sığınmacılara yönelik en önemli geri gönderme merkezinde personelin sığınmacılara kötü muamele yaptığı saptandı. Türkiye İnsan hakları ve Eşitlik Kurumu’nun denetimleri sonucu kamera kayıtları ile saptanan personel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

T24 yazarı Tolga Şardan, TİHEK’nin Gaziantep Geri Gönderme Merkezi hakkındaki raporundan kötü muamele iddialarını köşesine taşıdı. Denetimde ortaya çıkarılan konular da fazlasıyla ciddi olduğuna dikkat çeken Şardan, “Sorunların çözümü için İçişleri Bakanlığı’nın yaklaşımının ne olacağı nasıl olacak, hep birlikte göreceğiz.” diye yazdı. Şardan’ın “Gaziantep Geri Gönderme Merkezinin denetleme raporu: Kötü muamelede bulunan personel var” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Denetleme yapıldığı dönemde; merkezde 812 yabancı konaklıyordu. Konaklayanların, 19’u çocuk, 26’sı kadın, 767’si erkek, 8’i engelli, 2’si 65 yaş üstüydü.

GGGM’DE KALIŞ SÜRESİ

* Yine aynı dönemde yabancı terörist savaşçı (YTS) şüphelisi 168 yabancı uyruklu GGGM’de barınıyordu.

* Yabancıların merkezde kalış süresi, bulunma gerekçelerine göre değişkenlik gösterdi. Bu süre ortalama 17 gün. Çocukların kalış süresi 13 ile 240 gün arasında, emziren kadınların kalış süresi 14 ile 134 gün arasında değişirken, denetleme döneminde 6 aydan fazla süredir kalan yabancı sayısı ise 87.

* Son bir yıl içinde 2 bin 785 yabancı hakkında sınır dışı kararı alınırken, 997 yabancı gönüllü geri dönüş kapsamında ülkelerine gönderildi.

(…)

KÖTÜ MUAMELE KAMERA KAYITLARINDA!

Denetim yapan TİHEK ekibinin görüştüğü kimi sığınmacılar, merkezdeki sığınmacılarla yaptıkları görüşmelerde “kötü muamele yapan personelin bulunduğu” bilgisine ulaştı.

TİHEK raporuna göre; görüşmelerde yabancıların çoğunluğu personelin kendilerine karşı olan tutum ve davranışlarından memnun olduklarını belirtti.

Ancak, yabancılardan beşi, bir güvenlik görevlisinin kendilerine fiziksel şiddet uygulayarak kötü muamelede bulunduğunu iddia etti. İddialar üzerine yabancılarla daha detaylı bireysel görüşmeler yapan heyet, geçmişe dönük güvenlik kamerası kayıtları inceleyerek iddiaların doğruluğunu ortaya koyan kötü muameleye dair görüntüleri tespit etti.

Tespitler denetleme ekibince tutanak altına alındı.

GECE DENETİMİ

Denetleme heyeti, kötü muamele iddiasında bulunan yabancılara misilleme yapılması ihtimaline karşı gece saatlerinde bir kez daha GGGM’ye gitti.

Bloklar arası havalandırma alanında bulunan yabancılarla görüşüldü. Önceki tespitlere karşın, misilleme ve kötü muameleye dair herhangi bir şikâyet ya da iddia konusu yaşanmadı.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Denetleme heyeti, kötü muamele iddiaları kapsamında, kimlikleri tespit edilen personelle ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Misilleme riskine karşı ziyaret sırasında görüşülen ve kötü muamele iddiasında bulunan yabancıların akıbeti ve idari soruşturma başlatılan personelin durumu resmi yazışma ve diğer yöntemle denetleme heyetince takip edildi.

Bu kapsamda; bir yabancının idari gözetim kararının devam ettiği, ikisinin imza yükümlülüğü verilerek idari gözetiminin sonlandırıldığı, ikisinin ülkelerine gönüllü geri dönüş yaptığı anlaşıldı.

Haklarında disiplin soruşturması başlatılan bir güvenlik görevlisinin iş akdinin feshedildiği, iki güvenlik görevlisinin disiplin cezası ile cezalandırıldığı belirlendi. Kötü muamele iddialarıyla ilgili adli soruşturmanın ise devam ettiği raporda yer aldı.

MESAİ DIŞI SAATLERDE İÇ DENETİM

Raporda, Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen il göç uzmanlarının GGGM’de, mesai saatleri dışında habersiz iç denetimler yaptığı bilgisine yer verildi.

Yerel denetimlerde, özel durumu olan barınanların takibinin yapılıp yapılmadığı, personelin görev yerinde bulunup bulunmadığı, kayıtların usulüne uygun tutulup tutulmadığı konularının kontrol edildiği görüldü. Yapılan iç denetimler sonrasında 6 personel hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı, 2 personele disiplin cezası verildiği ortaya çıktı.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*