Kim bu kahin: Maden faciası için beş gün önceden uyardı

Yaptığı isabetli deprem tahminleriyle dikkat çeken sosyal medya hesabının dün yaşanan altın madeni faciası için de günler önceden “tedbir alın” diyerek uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcısının “ben demiştim” paylaşımı gündem oldu.

Erzincan’ın İliç ilçesinde ‘Anagold Madencilik’ tarafından işletilen altın madeninin bulunduğu bölgede yaşanan faciadan beş gün önce hesaptan şu paylaşım yapılmıştı:

“Düşte göründü tedbir alın geç olmadan… Altın firması dağı terk ederken ardından patlar siyanür havuzu, koca bir nehir, koca bir ilçe zehre boğulur, yarısı oyulmuş dağ tel tel dökülür.”

“LİYAKAT YOKSA BELA O ÜLKEDE KADERDİR”

“Kızıl Deli Kahin” ismini kullanan hesap, yaşanan maden faciası sonrası “Tedbir alın demedim mi?” paylaşımıyla yeniden gündeme geldi ve şu sözleri kullandı:

“Önlem alınmaz boşluk varsa, liyakat yoksa, denetim yoksa bela o ülkede kaderdir.
Yani kaderi belirlemek akıl ile mümkün ama nerde…”

KIZIL DELİ SULTAN KİMDİR?

Odatv’nin haberine sosyal medya üzerinden yanıt veren Kahin kendisi için “Anadolu’nun gözcüsü Kızıl Deli de olabilir, bir deli de… Öylesine biri işte” ifadelerini kullandı.

Kızıldeli, Kızıl Veli, Kızıl Divane adlarıyla da bilinen Seyyid Ali Sultan 14-15. asırlar arasında yaşamış ve Bektaşi geleneğinin oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. “Rum ilinin gözcüsü” olarak kabul edilen Seyyid Ali Sultan’ın Hacı Bektaş Veli’nin evlatlarından olduğu iddia edilse de Hacı Bektaş Veli’nin hiç evlenmediği tarihçiler arasında yaygın bir ortak görüş olması nedeniyle bu iddia “Hacı Bektaş’ın manevi oğlu” olduğu yönünde kabul görmektedir. Bektaşilikte ikinci postun sahibi olup Batı Trakya’nın önemli tekkelerinden birini kurmuştur. Alevi Bektaşî geleneğinde Seyyid Ali Sultan önemli bir yere sahiptir. Kul Himmet, şiirlerinde Hacı Bektaş Veli’nin tacını giydiğini söyler. Pir Sultan Abdal, Geda Muslı, Kâsımî gibi şairlerin şiirlerinde de Seyyid Ali Sultan yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx