Cem Özdemir Alman tarımını batırdı! Ülke ayağa kalktı, traktörler sokağa indi

  • HABER7

Almanya koalisyon hükümetinin çiftçileri kızdıran hamlesi ülkede infiale yol açtı. Almanya Tarım ve Gıda Bakanı Cem Özdemir‘in zirai dizel sübvansiyonunun kaldırılması ve araç vergisi muafiyetinin iptal edilmesine ilişkin adımı nedeniyle çiftçiler isyanda. Aralık ayı itibariyle başlayan protestolarda başkent Berlin başta olmak üzere birçok eyalette çarpıcı eylemler düzenleniyor.

OIaf Scholz hükümeti, Aralık ayında, 2024 bütçesindeki 17 milyar euroluk boşluğu doldurmak için bir paketin parçası olarak tarımsal sübvansiyonları azaltma planlarını açıklamıştı. Bu planla birlikte karbon vergisinin yüzde 30’dan daha fazla artırılması öfkeye neden oldu. 

Yaklaşık bir aydır başkent Berlin’de traktörlerle protesto düzenleyen çiftçiler, önümüzdeki hafta daha fazla gösteri çağrısında bulundu. Ellerinde pankartları ve  traktörleriyle toplanan 3 binden fazla çiftçi, “Çok fazla, çok fazla! Artık bitti!” sloganlarıyla taleplerini dile getirdi.


BU BİR SAVAŞ İLANI

Alman Çiftçiler Birliği bu değişikliğin yeterli olmadığını duyurarak, planladığı protestolara sadık kalacağını bildirdi.

Alman Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied, Brandenburg kapısı önündeki protestoda yaptığı konuşmada, Alman koalisyon hükümetinin tarım için önemli olan vergi indirimlerini kaldırma kararını sert bir dille eleştirerek, “Bunu kabul etmeyeceğiz.” dedi. Rukwied, vergi indirimlerinin kaldırılmasını “savaş ilanı” olarak niteleyerek hükümete geri adım atmama çağrısında bulundu. Eğer talepleri karşılanmazsa, çiftçilerin ocak ayından itibaren daha büyük protestolara başlayacakları belirtildi.

ÇOCUK EĞİTİMCİSİ CEM ÖZDEMİR’İN TARIM BAKANLIĞINDA NE İŞİ VAR!

Metalink’te sorularını cevaplayan çifti Josef Holz, Cem Özdemir’e ‘çocuk eğitimcisi’ diyerek tepki gösterdi. Holz, u alanda uzman olmayan kişilerin Almanya’da iktidarda olmasını da kabul edilemez buluyorum. Ve kendime neden diye soruyorum? Örneğin Yeşiller Partisi neden bir çocuk eğitimcisini Tarım Bakanı ya da bir çocuk kitabı yazarını Ekonomi Bakanı olarak atadı? Bu partide de bazı uzmanlıklara sahip insanlar olmalı. Neden bu insanlar bakan yapılmıyor?” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISINA FERİBOT ABLUKASI

Almanya’da hükümetin tarım sektörüyle ilgili tasarruf planlarından kısmen geri adım atmasından saatler sonra 300 kişilik bir çiftçi grubu, Hooge ziyaretinin dönüşünde Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ile İklim Bakanı Robert Habeck‘in feribottan inmesini engelledi.

30 kadar gösterici gemiye binmeye çalıştı ancak çiftçiler, polis tarafından biber gazı kullanılarak engellendi. Protestolar nedeniyle Habeck’in feribotu yeniden denize açılmak zorunda kaldı.

HÜKÜMET CEM ÖZDEMİR’İ YARI YOLDA MI BIRAKACAK?

Alman hükümeti protestolar nedeniyle geri adım attı.

Hükümet, tarım araçları için otomobil vergisi muafiyetini koruyacağını ve tarımda kullanılan dizel için vergi indirimlerinde planlanan indirimleri kademelendireceğini bildirdi.

Buna göre Türkiye karşıtı Cem Özdemir’in uygulamaya aldığı maddeler ya kaldırıldı ya da esnetildi.

Fakat Alman Çiftçiler Birliği bu değişikliğin yeterli olmadığını duyurarak, planladığı protestolara sadık kalacağını bildirdi.

ALMAN ÇİFTÇİLER NEDEN PROTESTO EDİYOR?

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturduğu hükümetin Kovid-19 salgını döneminden kalma 60 milyar avroluk kullanılmamış krediyi bir iklim fonuna aktarma kararı Almanya Anayasa Mahkemesi’nden dönmüştü. Anayasaya aykırı olduğuna hükmedilen girişimin ardından Alman hükümeti, 2024 bütçesinde tasarrufa gitmek zorunda kalmıştı.

Mahkeme kararının ardından hükûmetin borç frenini art arda beşinci yıl için askıya alması ya da tasarruf ve vergi artışları için yaklaşık 17 milyar avro bulması gerekiyordu.

Alman hükümeti, bütçe kesintilerinin bir parçası olarak çiftçiler için vergi muafiyetlerini kaldırmayı ve tarımsal dizel sübvansiyonu da sonlandırmayı planlıyor.

Hükümetin planına göre, Alman çiftçiler artık tarım için kullandıkları mazot için vergi indirimi almayacak ve tarım araçları için otomobil vergisinden muaf tutulmayacak.

 

İşte Almanya’da hükümeti sarsan ziraat protestolarından bazı görüntüler:

_______________

HER ADIMI SKANDAL

Aralık 2021’de Almanya’daki koalisyon hükümetinde Gıda ve Tarım Bakanlığına getirilen Cem Özdemir, Türkiye ve İslam karşıtı söylemleriyle adını duyurmuştu.

Son olarak İsrail bayrağı önünde siyonist seviciliği yapan Cem Özdemir’in geçmişten bu yana imza attığı bazı skandallar haberlerimize şöyle yansıdı:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx