Zelenskiy, G7 Liderler Zirvesi’ne katılmak için Japonya’da

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, G7 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’nın Hiroşima kentine geldi. Zelenskiy, Fransa’ya ait bir uçakla, Japonya yerel saatiyle 15.30’da Hiroşima Havalimanı’na indi.

AA’nın aktardığına göre, Zelenskiy, Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, “Japonya. G7. Ukrayna’nın ortakları ve dostları ile önemli toplantılar. Zaferimiz için güvenlik ve gelişmiş işbirliği. Barış bugün daha da yakınlaşacak” ifadelerini kullandı.

BIDEN VE KİŞİDA İLE GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Arap Birliği Liderler Zirvesi’nin ardından 21 Mayıs’a kadar sürecek G7 Liderler Zirvesi için Hiroşima’ya giden Zelenskiy, liderlerle bir araya gelerek, savaşın sürdüğü Rusya karşısında, G7 ülkelerinin Ukrayna ile mevcut dayanışmasını pekiştirmeyi hedefleyecek. Zelenskiy’nin zirve marjında ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da ‘zirvenin son gününde Zelenskiy’nin bizzat katılımıyla G7 liderleri arasında Ukrayna konulu bir oturum düzenlenmesine karar verildiği’ ifade edilmişti. Söz konusu ziyaretle birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı Şubat 2022 sonrası Asya bölgesine ilk gezisini yapmış oldu.

Japonya’nın ev sahipliğinde ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada, İtalya ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katıldığı zirveye Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya, Brezilya, Vietnam liderleri ile uluslararası örgüt temsilcileri de davet edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir